Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Tanı ve Tedavi Yaklaşımları

İktidarsızlık  yada sertleşme bozukluğu  cinsel ilişkinin yerine getirilmesi için gerekli penis sertliğinin olmaması yada sürdürülememesi durumudur.

Sertleşme problemi, hemen hemen  40 yaş üstü erkeklerin yarısında farklı derecelerde  mevcuttur.  Hastalar genellikle 30-40 yaş civarında bu sorunla karşılaşmaya başlar  sanki hiç bitmeyecekmiş gibi gelen  cinsel güçlerindeki azalmayla karşılaşmaya başladıklarında   ilk akla gelen soru nedendir?

Sağlıklı Cinsel Yaşam

  • Ruh ve beden sağlığı.
  • Sosya ekonomik durum.
  • Partnerle uyumlu ilişki gerektirir.

Normal Cinsel İlişki İçin

  • Psikolojinizin
  • Damar sisteminizin
  • Sinir sisteminizin
  • Hormonol sisteminizin sağlam olması gerekmektedir
  • Genel olarak yaş ile değişmekle beraber hafta da 2 yada 3 defa cinsel birliktelik  normaldir.

Asıl Sex Organımız Beyindir

Penis sadece beynin arzularını yerine getirien bir “emir eridir”. Ama duygusal ve hasastır.

Cinsel ilişki sırasında beyinden gelen sinyallerle penis kanla dolarak sertleşme meydana gelir  yani penis tama yakın bir damarsal organdır . İşte bu noktada damar , sinir beden sağlığı çok önemlidir .

Peki Ereksiyon En Çok Nelerden Etkilenir

Hormonlar Meslek Stres Sigara Alkol Şişmanlık Hipertansiyon Kronik hastalıklar Madde bağımlılı Çevresel Faktörler Yaş

Aslında bu yazdıklarımızın çoğu  yaşam tarzına girmektedir 

Ereksiyon Problemi Olan Hastanın Değerlendirilmesi

Hasta bir bütün olarak değerlendirilmedir . Hastaya şu ilacı kullan düzelir deyip göndermek hastaya geçici bir iyilik hali sağlamaktan başka bir yararı  yoktur özellikle sertleşme sorunu yeni başlayan   hastalarda   allta yatan ciddi  bir hastalığın ilk belirtilerinden biri olabilir hastayı kafasındaki soru işaretleriyle yalnız bırakmak doğru bir yaklaşım olmaz.

Ereksiyon problemi   olan bir hastanın aslında   hayatında yanlış giden   bir problemi vardır ve çoğu zaman  başka bir hastalığın erken belirtisi olabilir. Pek çok hasta iyi değerlendirildiğinde   en azından geri kalan cinsel gücün korunabilmesi ve iyileştirilmesi için yada  başka sağlık sorunlarına sebep verecek   başka bir hastalığın önüne geçilebilir. Unutmamak lazım ki penil  ereksiyon  demek sizin beden sağlığınızın göstergelerinden biridir. Buda damar sağlığı    kalp sağlığı ve beden   sağlığı demektir . Erkekler sertleşme sorunu yaşayıncaya kadar   aslında sertleşmenin ne kadar kıymetli olduğunu anlamazlar .

Hastayı değerlendirirken   herşeye dikkat etmek gerekir  aile ve iş hayatındaki dalgalanmalar ,cinsellikle ilgili tabular, hastanın sex hakkındaki bilgisi, Sosyoekonomik durumu ,partneri ile arasındaki iletişimi, kronik hastalıkları kullandığı medikal tedaviler , alışkanlıkları, ameliyatları hastalığın süreci ve şiddeti hastanın ve eşinin  beklentileri. Hastayı  değerledirme  süreci kan testleri ile devam eder .Burda hormanlar  özellikle testesteron seviyesi ve vitamin seviyeleri  çok önemlidir ne yazıkki modern hayat  tarzı   yanlış beslenmeden dolayı     yada kötü  alışkanlıklar yüzünden    bir çok hastamda çok düşük testesteron  seviyeleri   tespit etmekteyim       dengeli  bir beslenme  düzeltilmiş hayat  tarzı ile   bunun  önüne geçilebilir.  başlarda  biraz vitamin takviyesi kullamakta fayda olduğunu düşünüyorum . Özellikle  geç   erektil disfonksiyon hastalarında     erken dönemde   başlanan  cinsel gücü haplar   hastada ciddi derecede  pskolojik bağımlılık   yapmaktadır   hastada  bir önceki başarısız cinsel ilişki tecrübesi bir sonra giriceği ilişkiyi garantiye alma kaygısına sokar   hasta   hap kullanmadan bile yapabilecek olsada    artık    hapın tuzagına düşmüştür  .      Kulanılmaması  taraftarı değilim ama   hastanın   bu  davranışı  üzerinden atıp kendine güven kazanması  çok uzun bir süreç alacaktır  .   Tedavinin  başında   hastaya   azaltarak  vericek   dozda başlanabilinir  

Sık Yapılan Hatalar

Başvuru zincirindeki doktoru  ekarte etmek  .

bir çok hasta ilaç tedavisini aktardan yada internetten   temin etmekde     hayatını riske atmaktadır . internette   yada aktarlarda satılan cinsel gücü artırıcagı idda edilen      ürünlerin  hemen hemen hepsinde kaçak madde  konulmaktadır .  Ne yazıkki kutuların üstünde bu yazmaz  , satıcı ya sorulduğunda satıcı bunu inkar eder . o yüzden bu nedenle satılan ilaç ların %95 i sahte dir .İnsanlardaki para kazanma  ve kolay inanma dürtüsü mevcut olduğu sürece   problemi ortdan kaldırmak pek mümkün gözükmüyor.

Yukarıdaki hatalardan sizi konu ile ilgili eğitimini almış üroloji uzmanları koruyabilir. Cinselliğiniz pornoya, sex tacirlerine, aktara ve diğer şifacılara bırakılacak kadar önemsiz değildir.

Üroloğunuz size gerekli tedaviyi planlıyacaktır.

Son söz: İyi bir cinsel yaşam herkesin hakkıdır. dediğimiz gibi cinsellik beyin ile başlar .   sağlıklı bir cinsel yaşam için en önemli  konu yaşam tarzıdır . Yaşam tarzında  ciddi değişiklikler yapılmadığı sürece  tedavi olma yada elindeki ereksiyonu koruma şansınız olamaz.   

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Andractim jel penis büyümesi
Dihidrotestosteron andractim jel

Androjenler endojen steroid hormonlardır. Dehidroepiandrosteron (DHEA), androstenedio…

her-yonuyle-erken-bosalma
Her Yönüyle Erken Boşalma

Erken boşalma (PE), boşalma bir erkeğin veya eşinin seks sırasında istediğinden daha …

idrar-yolu-tasi-ureter-tasi
İdrar Yolu Taşı (Üreter Taşı)

İdrar yolu taşı aslında diğer adı ile ÜRETER taşları en çok ağrı yapan böbrek taşları…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...