Su içmek  sertleşme bozukluğunu iyileştirir mi?

Su içmek  sertleşme bozukluğunu iyileştirir mi?

Erektil disfonksiyon, hidrasyon seviyeleri de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenebilir. Dehidrasyon (susuz kalma) kan hacmini azaltabilir ve ruh halini etkileyebilir, bu nedenle bir kişi içme suyunun ereksiyonun korunmasına yardımcı olabileceğini görebilir.

Erektil disfonksiyon veya ED, bir erkeğin ereksiyona ulaşmakta veya bunu sürdürmekte zorluk çekmesidir. Tahminen 30 milyon erkek bir noktada ED yaşıyor. Çok çeşitli faktörler ED'yi etkileyebilir.

Bu yazıda, hidrasyon ile hem ED hem de cinsel dürtü arasındaki ilişkiye, dehidrate olup olmadığınızı nasıl anlayabileceğinize ve erektil disfonksiyonun diğer nedenlerine bakıyoruz.

Susuzluk  sertleşme bozukluğu  ile bağlantılı mı?

 

Susuz kalmak, geçici ED gibi bir dizi fizyolojik değişikliğe neden olabilir.

Bir kişinin hidrasyon seviyelerinin geçici ED'yi etkilemesi mümkündür. Yeterli vücut suyunun olmaması bir kişiyi fizyolojik ve zihinsel olarak etkileyebilir.

Bir erkeğin ereksiyon sağlaması ve sürdürmesi için birkaç unsura ihtiyaç vardır. Bu adımlardan bir veya daha fazlasında bir bozulma, seks için yeterince sıkı bir ereksiyon elde edemeyebileceği anlamına gelir. Süreç şunları içerir:

 • cinsel uyarılma veya beyne gönderilen ve penise kan akışını uyaran mesajlar

 • penisin şişmesine ve sertleşmesine neden olan korpus kavernozum adı verilen penisteki iki odaya artan kan akışı

 • Bir erkek boşalmaya ulaştığında, kan odacıkları terk eder ve ereksiyon kaybolur.

Bir erkek susuz kaldığında, vücudunda uygun şekilde su aldığı zamanki kadar kan hacmi olmaz. Bu nedenle, onları gergin tutmak için yeterli kan olmadığı için kan damarları daralır. Bu, penis de dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine kan akışını bozar.

Dehidrasyonun doğrudan erektil disfonksiyona neden olup olmadığına dair çok az araştırma yapıldı , bu nedenle daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Bir kişi susuz kaldığında, vücutları daha fazla miktarda anjiyotensin I enzimi salgılar ve bu da kan damarlarının daralmasına neden olur.

Vücudun anjiyotensin I'den yaptığı anjiyotensin II'nin varlığı, hayvan çalışmalarında cinsel işlev bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir, ancak bunun insanları nasıl etkilediğine dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Dehidrasyonun penis ereksiyonunu etkileyen fiziksel etkilerine ek olarak, ruh hali de dehidrasyonla ilişkilidir.

Küçük ölçekli bir 2011 araştırması, hafif dehidrasyonun erkeklerde hafıza bozukluğu, gerginlik ve kaygı ile ilişkili olduğunu buldu .

Bir kişinin zihinsel durumu, cinsel dürtüleri ve ED üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi'ne göre , stres , kaygı, depresyon ve sinirlilik, ED'ye katkıda bulunabilir. Bu nedenle, dehidrasyonla ilişkili ruh hali değişikliklerinin ED'ye yol açması mümkündür.

Susuzluk belirtileri

Bir kişinin sıvı ihtiyacı vücut büyüklüğüne, fiziksel aktivite düzeyine ve sıcak havalara maruz kalma durumuna göre değişebilir.

Bir kişi hafif susuz kaldığında, aşağıdakileri içeren semptomlar yaşayabilir:

 • Koyu idrar

 • kuru ağız

 • yorgunluk

 • baş dönmesi

 • susuzluk

Yeterli su içmek, bir kişinin cinsel performans da dahil olmak üzere çeşitli seviyelerde daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Bir kişi yeterince su içmelidir, böylece idrarı açık renkli olur ve susuzluk hissetmez.

Bir kişi dehidrasyon belirtileri göstermeye başladığında su veya diğer sıvıları içmezse, ciddi dehidrasyona ilerleyebilir. Bu tıbbi bir acil duruma dönüşebilir.

Şiddetli dehidrasyon belirtileri şunları içerir:

 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon

 • yoğun bir susuzluk hissine sahip olmak

 • sıcak iklimlerde bile terleme eksikliği

 • düşük tansiyon

 • az veya hiç idrar üretme

 • hızlı kalp atış hızı

 

Erektil disfonksiyonun nedenleri


 

Bir erkek, çeşitli nedenlerle ED yaşayabilir. Her yaştan erkek bu durumu yaşayabilir. İnsanlar yaşlanmayı ED ile ilişkilendirse de, durum böyle olmak zorunda değildir.

Kan akışını etkileyen belirli koşullar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ED'ye neden olabilir:

 • şeker hastalığı

 • yüksek tansiyon

 • alkol ve tütün kullanım öyküsü

 • beyin veya omurilik yaralanması öyküsü

 • testislere radyasyon öyküsü

 • multible skleroz

 • Parkinson hastalığı

 • mesane veya prostat ameliyatı

 • inme

Bazı ilaçların alınması da ED ile ilişkilidir. Bunlara antidepresanlar , kan basıncını düşürücü ilaçlar ve ağrı için ilaçlar dahildir.

Ek olarak, zihinsel sağlık bozuklukları, kaygı veya bir partnerle işlevsiz bir ilişki, erkeklerde ED'ye katkıda bulunabilir.

Sonuç

ED, erkekleri etkileyen yaygın ve sıklıkla tedavi edilebilir bir durumdur. Doktorlar, dehidrasyonun özellikle ED'yi nasıl etkilediğiyle ilgili spesifik araştırma çalışmaları yapmamış olsalar da, bir bağlantı kurabilecek başka çalışmalar ve literatür var.

Bununla birlikte, dehidrasyon genellikle geçici bir durumdur ve tipik olarak uzun süreli ED'ye tek katkıda bulunmaz. Bir erkek sürekli olarak ereksiyon sağlamakta veya sürdürmekte zorlanıyorsa, teşhis için doktoruyla konuşmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostatitin-ilk-belirtileri-ve-alevlenmesi
Prostatıtın İlk Belirtileri Ve Alevlenmesi

Prostatitin ilk semptomları prostat bezinde iltihaplanma durumunda ortaya çıkar. Pato…

Seçici Androjen Reseptör Modülatörleri (SARMs): Anabolik Steroidlerin Gizemli Kardeşi

Seçici Androjen Reseptör Modülatörleri (SARMs): Anabolik Steroidlerin Gizemli Kardeşi…

Testosteron ve Eklem Ağrısı İlişkisi

Araştırmaya göre, “androjenlerin bağışıklık ve inflamatuar yollarda rol oynadığına da…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...