Sünnet Koteri Nedir İnternet Ailelerin Kafasını Nasıl Karıştırır

Koter konusunda ailelerin kafası  ne yazıkki interneteki  koter konusunu bilmeden yazılan yazılar  nedeniyle (çünkü yazıları yazanlar site çalışanı) çok karışık. Bende bu konuda ailelerin sık sık   sıkıntıya düştüğünü   acaba yanlışmı yaptık  doğrusu bu değilmiydi ? diye üzüldüklerini görmekteyim

Sünnet esansında  deriyi keserken kullanılan   aletleri özetliycek olursak 

  1. Cerrahi makas
  2. Cerrahi bistrü
  3. Isı koteri (dia koter)

Koter Nedir Kaç Çeşidi Vardır

koter demek opersyon esnasında dokuyu kesme yada kanamayı durdurmak için kullanılan aletlerdir   çesit çeşittir    elektirik enerjisi ile  ısı enerjisi ile gaz la çalışarak dokulara  işlem uygulanır   penis  dokusu mono polar  elektrik enerisine karşı hasas olduğu için   penisde mono polar   elektrik koterleri kullanılmaz

  1. Isı koterleri
  2. Elektro koterler 
  3. Plazma koterler
  4. Ultrasonik koterler 
  5. Argon koteri

sünnette lazer diye kullanılan herhangi bir cihaz  yoktur halk arasında kanamasız   sünnet, lazerle sünnet diye bilinen   cihaz aslında ısı koteri dir. en az 30-40 senedir güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

bu şekilde bir cihazdır  cihaz genelikle  pil ile çalışır ve  ucundaki metal kısmı ısıtarak     ısı enerjisi ile  sünnet yapılır sünnet esansında  penise elektrik akımı verilmez  cihazın ucundaki metal ısınarak dokuyu keser bu sistem ile  sünnet aslında  dünya çapında yüzyıllardır yapılmaktadır ( ısı enerjisini  başka şekilde hallediyorlardı) . kabul görmüş bir sistemdir .  kongrelerde   defalarca sunumu yapılmıştır.

gelelim   sürekli internetteki kafa karışıklı yapan açıklamalara   internetteki yazılarda  koter denince akla sadece bir  tane alet  geliyor halbuki bunlar   çesit çeşittir, isim olarak hepsine koter   terimi   kullanılır ısı koterleri güvenli bir şekilde sünnet için kulanılabilirken  mono polar elektro koterler kullanılmaz zaten sağlık bakanlığıda   bu konuda bildiri de bulunmuştur  sünnette monopolar elektro koter kullanmak yasak ve tehlikelidir Elektrikli koterler  kendi aralarında genel olarak bipolar ve  mono polar diye ikiye ayrılır     elektrik enerjisi ile dokulara  işlem uygulanır   penis  dokusu monopolar elektrik enerisine karşı hasas olduğu için   penisde    mono polar elektrik koterleri kullanılmaz. Bipolar elektrik koterleri kullanılabilir   bipolar demek   iki uç arasında   gidip gelen elektrik enerjisi demektir ve elektrik enerjisi etrafa saçılmadan lokal küçük bir alanda kullanılır bu tip elektrik koterleride güvenli bir şekilde kullanılır.

mono-polar-koter

yasak olan koter  mono polar koter yukardaki resimde görmektesiniz

bipolar-koter

bipolar  koter   güvenli bir şekilde kullanılan  koter 

sonuç olarak  ısı koterleri ve bipolar koterler   güvenli bir şekilde kullanılırken  monopolar teknolojisi yasaktır. Bununla beraber  en önemli konu zaten  bu konuda yetkin kişilere   yaptırılmasıdır yani ürologlara   çünkü penis ile ilgili sadece sünnet degil diğer detaylı   operasyonların  hepsini    üroloji yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sunnet-ve-ideal-yas
Sünnet ve İdeal Yaş

Bir çok toplumda gerek tıbbi gerek dini yada hijyenik  amaçlarla sünnetin uygulandığı…

hipospadias-peygamber-sunneti
Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Erkek çocuğun idrar yaptığı deliğin penisin ucunda değil de penisin altında torbaya d…

sunnet-ve-idrar-yolu-enfeksiyonu
Sünnet Ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sık hastane başvurularından biridir . Uzun dönemde …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...