Sünnet Ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sık hastane başvurularından biridir . Uzun dönemde   böbrekte skar ( hasarlı bölge ) gelişimi, hipertansiyon  ve kronik böbrek yetersizliği  gibi olumsuzluklara sebep verebilir .

Sünnet derisi idrar yolunda enfeksiyon yaratan  mikropların da barınması için uygun bir ortamdır . İdrar yolu ağzı ve   etrafında daha fazla mikro organizma bulunduğu gösterilmiştir. Özellikle  E. coli  denilen bakterilerin sünnet derisinin iç tarafında yerleştikleri gösterilmiştir. Genel olarak sünnet derisinin uzaklaştırılması ile bakteri birikiminin  önlenmesi ve idrar yolu enfeksiyonun azaltılabileceği düşünülmüştür.

Bebeklik çağında sünnetin idrar yolu enfeksiyonu üzerine etkisi. Erkek çocukların   idrar yolu enfeksiyonu   ilk 1 yıl içinde daha fazla gözlenir. Yapılan  çalışmalarda  1 yaşından   önce  sünnet olan   bebeklerde , olmayanlara göre   idrar yolu enfeksiyonu 9 kat fazla gözlenmiştir. Güncel yayınlara göre  enfeksiyonu önleme amacına yönelik sünnetin ilk bir ay içinde  yapılması gerektiğidir . Aynı zamanda ağrı duyarlılığının az olması , lokal anestezi ile uygulanabilir olması ,yeni damarlanmanın çok iyi olması. Genede bu konu tartışmaya  açıktır. 1 yaşından sonra yapılan sünnetinde   yapılan çalışmalarda   idrar yolu enfeksiyonundan  % 85 oranın da  koruyucu  etkisi olduğu  gösterilmiştir .

Sünnet işlemi  bireyde sağladığı  bir çok ürolojik yararın yanı sıra . iDRAR YOLU ENFEKSİYONUN ÖNLENMESİNDE ETKİN BİR YÖNTEM OLARAK  GÖRÜLMEKTEDİR.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sunnet-ve-ideal-yas
Sünnet ve İdeal Yaş

Bir çok toplumda gerek tıbbi gerek dini yada hijyenik  amaçlarla sünnetin uygulandığı…

inmemis-testis
İnmemiş Testis

Bebekler anne karnında gelişimlerini tamamlarken ilerde testise dönüşecek dokular böb…

hipospadias-peygamber-sunneti
Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Erkek çocuğun idrar yaptığı deliğin penisin ucunda değil de penisin altında torbaya d…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...