Taurin steroid kullanıcısının testislerini korur 

 

Taurin steroid kullanıcısının testislerini korur 

Sperm üretiminin azalmasını önleyebilir. Yapılan çalışmada laboratuar hayvanlarına iki ay boyunca nandrolone dekanoat enjekte edildi ve taurin takviyesinin bu anabolik steroidin olumsuz endokrinolojik yan etkilerini büyük ölçüde azalttığını tespit edildi.

Taurin
Yüksek miktarda enerji yakan tüm dokuların hücrelerinde bulunur.Taurinin, glutatyon ile birlikte, mitokondrilerde enerji üretildiğinde salınan zararlı bileşiklere karşı korumaya yardımcı olmaktadır. [Adv Exp Med Biol. 2013;776:3-12.]

Testisler, yüksek düzeyde taurin bulunan bir doku türüdür. Hayvanlara takviye vererek testislerdeki taurin konsantrasyonunu arttırırsanız, testosteron üretimi artar.

Nanduralon (deca)
Anabolik steroidlerin kullanımı tüm dünyada da büyük ölçüde artmıştır. Steroid almanın en yaygın yan etkisi kullanıcıların kendi testosteronlarını sentezleme yeteneklerini azaltması veya kısır hale getiirmesidir. Taurin takviyesinin steroid kullanıcılarını, en azından endokrinolojik [hormonal] yan etkilerden koruyup koruyamayacağını yapılan çalışmada belirlenmiştir.

Çalışma
Kullandığı preparat,Nandurabolin'di. Kullandığı dozun insan eşdeğeri haftada 140 mg nandrolone dekanoat olacaktır.

Birinci gruba nonandrolon enjekte edildi.

İkinci bir sıçan grubu sadece nandrolone dekanoat enjeksiyonlarını değil, aynı zamanda taurin de aldı.  oral yoldan verildi. Dozun insan eşdeğeri günlük 1500 mg taurin olacaktır.

Bir kontrol grubuna sadece taurin verildi. Başka bir kontrol grubuna hiçbir şey verilmedi.

Bulgular
: Steroid enjeksiyonları, sıçanların testosteron konsantrasyonlarını azalttı ve testislerini küçülttü. Taurin takviyesi bu etkileri önleyemedi, ancak bunları önemli ölçüde azalttı.

 

Nandrolone decanoate sperm üretimini azalttı, canlılıklarını etkiledi, hareketliliklerini azalttı ve anormal sperm şansını arttırdı. Taurin bu etkileri belirgin şekilde azalttı.

Nandrolone decanoate, 3- ve 17-beta-HSD gibi testosteronun biyosentezinde yer alan enzimlerin üretimini azalttı, ancak taurin bu azalmayı büyük ölçüde durdurdu.

Nandrolone decanoate, testislerdeki glutatyon konsantrasyonunu azalttı, ancak sıçanlara da taurin verildiğinde bu gerçekleşmedi.

Nandrolone decanoate, testislerin TNF-alfa gibi daha fazla enflamatuar protein üretmesine neden oldu, ancak laboratuar hayvanlarına da taurin verilirse bu gerçekleşmedi.

nandrolone decanoate enjekte edilen sıçanlarda daha fazla genetik hasar gözlemledi, ancak taurin içerenlerde değil.

Nandrolone decanoate, testisleri intihar enzimi kaspaz-3'ten daha fazlasını yapmaya teşvik etti, 

Steroid kullanımı, testislerdeki hücreleri inaktif hale gelmeye zorlar ve inaktif hücreler kendilerini yok eder. Taurin bu süreci yavaşlattı.

Sonuç
"Nandrolone decanoate sperm özelliklerini olumsuz yönde etkiler ve sıçanlarda testis hasarına neden olur", "Biyokimyasal ve histolojik seviyelerde, taurin, nandrolone dekanoatın neden olduğu zararlı etkileri tamamen ortadan kaldırdı ve antioksidan, anti-enflamatuar ve anti-apoptotik etkileri nedeniyle sıçan sperm ve testislerini zarardan korudu."

"Nandrolone dekanoat istismarcılarında taurinin ilişkili testis toksisitesine ve olası infertiliteye karşı koruyucu etkilerini araştırmak için klinik çalışmalar şiddetle tavsiye edilir."

Sıçanlarda nandrolone dekanoat kaynaklı testis ve sperm toksisitesinin taurin ile iyileştirilmesi: steroidogenez, redoks ve enflamatuar kaskadlar ve intrinsik apoptotik yol üzerindeki etkileri.

Soyut

Anabolik steroid nandrolone dekanoatın sporcular ve ergenler tarafından spor performansının ve fiziksel görünümün arttırılması için geniş çapta kötüye kullanılması, testis toksisitesi ve infertilite ile ilişkili olabilir. Öte yandan taurin; Olağanüstü antioksidan aktiviteye sahip serbest bir ?-amino asit, sporcuların kas gücünü artırmak için taurin bakımından zenginleştirilmiş içeceklerde kullanılır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, sıçanlarda taurinin nandrolone dekanoata bağlı testis ve sperm toksisitesi üzerindeki olası koruyucu etkilerinin mekanizmalarını araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, erkek Wistar sıçanları rastgele dört gruba ayrıldı ve 10 ardışık hafta boyunca araç, nandrolone decanoate (100mg / kg / hafta, I.M.), taurin (8mg / kg / gün, p.o.) veya taurin ve nandrolone dekanoat kombinasyonu uygulandı. Bu çalışmanın sonuçları, taurinin sperm özelliklerinde nandrolone dekanoat kaynaklı pertürbasyonları tersine çevirdiğini, serum testosteron seviyesini normalleştirdiğini ve anahtar steroidojenik enzimlerin aktivitelerini geri yüklediğini göstermiştir; 3?-HSD ve 17?-HSD. Ayrıca, taurin, antioksidan, anti-enflamatuar ve anti-apoptotik etkileri nedeniyle nandrolone dekanoat kaynaklı testis toksisitesini ve DNA hasarını önledi. Bu, testiküler LDH-x aktivitesinin taurin kaynaklı modülasyonu, redoks belirteçleri (MDA, NO, GSH içerikleri ve SOD aktivitesi), enflamatuar indeksler (TNF-?, ICAM-1 seviyeleri ve MMP-9 gen ekspresyonu), intrinsik apoptotik yol (sitokrom c gen ekspresyonu ve kaspaz-3 içeriği) ve oksidatif DNA hasar belirteçleri (8-OHdG seviyesi ve kuyruklu yıldız testi) ile kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, biyokimyasal ve histolojik düzeylerde, taurin, sıçanlarda nandrolone dekanoata bağlı düşük sperm kalitesini ve testis toksisitesini zayıflatmıştır.

Telif Hakkı © 2014 Elsevier Inc. Tüm hakları saklıdır.PMID: 25542992 DOI: 10.1016/j.taap.2014.12.007 [PubMed – MEDLINE için indekslenmiştir]

Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2554299

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostat biyopsisi sertleşme sorunu yaratır mı ?
Prostat Biyopsisi ve Sertleşme Sorunu

Prostat biyopsisi, prostat kanserinin tanı  yöntemdir.  Bu işlem, bazı hastalarda …

anabolizan-kullanimi-sonrasi-sperm-kalitesi-ne-olur
Anabolizan kullanımı sonrası sperm kalitesi ne olur?

Anabolizan steoridler ve Kısırlık bilindiği  üzere testosteron seviyesinde olsun sper…

Mastürbasyon nasıl ve neden sertleşme bozukluğu yaratır

Erkekler mastürbasyon yapmayı  genel olarak ilk gençlik yıllarında yada ergenlik çağı…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...