Teratozoospermi İle Hamile Kalabilir miyim?

Teratozoospermi – seminal sıvıda çok sayıda anormal hücre varlığı. Anormal üniteler, boyun, kuyruk veya başın patolojik yapısı olan erkek üreme hücreleri olabilir.
gorsel-1

Şek. 1 -Sol taraf normal sağ taraf  morfolojisi bozuk Teratozoospermi – ejakülattaki spermlerin patolojik formlarının içeriği normalin üzerindedir.

Sağlıklı bir insanın spermiyogramında, patolojik birimler her zaman bulunur, yüzdesi normal aralıkta kalır. Teratozoospermi ile, kısırlığın başlangıcını tehdit eden patolojik elementlerin sayısı bir çok kez artar.

Nedenleri

Bu fenomenin tek bir sebebini beklenmez. Seminal sıvılarda kalitatif değişikliklere neden olabilecek patolojik faktörler vardır. Bu faktörler şunları içerir:

 • olumsuz çevresel faktörlere maruz kalma;
 • enzim sisteminin bozulması;
 • kromozom anomalileri;
 • üreme sisteminin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları;
 • iyonlaştırıcı radyasyon ve radyasyonun zararlı etkileri;
 • iç organ ve sistemlerin kronik hastalıkları;
 • Düşük veya yüksek sıcaklıklarda uzun süreli kalmak;
 • alkol kullanımı ve sigara kullanımı;
 • erkek vücuduna viral hasar;
 • varikosel .

Tıp pratiğinde, stres ya da diğer duygusal sıkıntıların arka planında teratozoospermi oluşumu vakaları olmuştur .

Semptomlar

Bu patolojik durumla, fizik muayanede herhangi bir gözle görülür değişiklik fark edilmez. İlk bakışta teratozoosperminin klinik resmi tamamen yoktur. Negatif değişikliklerin tanınması sadece spermogram sırasında mümkündür (bkz. “Spermogramın iletimi için uygun şekilde nasıl hazırlanılır” ). Erkek germ hücrelerinde  yapısal değişiklikler vardır:

 • Kuyruktan. Bu durumda sperm kuyruğunun uzaması veya kısalması gözlenebilir. Bir cinsiyet hücresinin çoğu birkaç kuyruk ucuna sahiptir.
 • Kafanın yanından. Spermatozoanın baş ucu arttırılabilir veya azaltılabilir. Başın şekli genellikle konik veya yuvarlak hale gelir, akrozomlar ve kromatin değişir. Kafa sayısı da değişebilir.
 • Boynun kenarından. Spermatozoanın isthmus bölgesi ortada kalınlaşabilir veya incelebilir. Boyunun geniş bir açısı genellikle oluşur.

Anormal tohum hücreleri bir yumurtayı tamamen dölleyemez. Bu sadece erkek tipi infertilite değil, aynı zamanda in vitro fertilizasyon (IVF) sırasında negatif sonuç riskini de artırır.

Tanılama

Doğru teşhis için teratozoospermia indeksi önemli bir rol oynar. Anormal sperm hücrelerinin sayısını belirlemek için benzer bir test kullanılır. Endeks, toplam kusur sayısını anormal spermatozoa sayısına bölerek hesaplanır.

Ayrıca, kusurun yerine (isthmus, kuyruk kısmı veya kafa) göre sıralanırlar. Üreme hücresinin bir bölümünde bir anormallik tespit edildiğinde, indeks 1 ayarlanır. Patolojide birden fazla parça yer alıyorsa, uzmanlar bu sayıdaki kusurları karşılık gelen indekslerle işaretler. Maksimum indeks spermin toplam kusurunu gösteren 3’e ulaşır.

Yüksek bilgi içeriği elde etmek için laboratuvar uzmanları, Kruger yöntemine göre biyolojik materyalin boyamasını gerçekleştirirler. İzin verilen oran, değiştirilmiş sperm hücrelerinin yarısından fazlası değildir. Tanı, spermatozoanın normal morfoloji %4 ün altında’inden fazlasında hasar olması durumunda doğrulanır.

1 ila 1.6 arasında teratozoospermi indeksi aralığı, IVF’yi yeterli bir pozitif sonuç olasılığı ile gerçekleştirmenizi sağlar.

Tedavi

Seminal sıvıda çok sayıda anormal germ hücrelerinin keşfinden sonra, adam bireysel bir ilaç terapisi seçilmiştir. Etkin tedavi için bir ön koşul, germ hücrelerinin yapısındaki değişikliklere katkıda bulunan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Teratozoosperminin temel tedavisi, bu tür ilaç gruplarını içerir:

 • Vücutta metabolik olmayan süreçler üzerinde olumlu etkisi olan diyet takviyeleri. Bu tür ilaçlar L-karnitin, tribulus terrestis, gingko biloba, ginseng, saw palmetto, propolis;
 • Çinko ve folik asit içeren multivitamin kompleksleri .

Bu durumun nedeni üreme sisteminin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları ise, o zaman hastaya anti-enflamatuar ilaçlar ile kombinasyon halinde bir antibiyotik tedavisi tedavisi verilecektir. Tedavinin tüm süresi boyunca, alkol ve tütün kullanımından tamamen vazgeçilmesi tavsiye edilir.

Gebelik Olasılığı

Teratozoospermi ile doğal bir gebelik olasılığı, seminal sıvıda anormal germ hücrelerinin sayısı ile doğru orantılıdır. Bu göstergenin büyümesi, bir bebek sahibi olma ihtimalini doğal bir şekilde azaltır. Sperm hücrelerinde morfolojik değişikliklerin nedenleri de erkek vücudunun doğurganlığını etkiler.

Bu durum erkek bedeni için bir kesin değildir, ancak doğal döllenme olasılığının yüzdesi sadece sperm verilerine dayanarak hesaplanabilir. Anormal sperm sayısında hafif bir artış ile, insanın, ilaç tedavisi sürecinin arka planında hastayı kendi kendine düşünmeye iter. Teratozoospermi indeksi izin verilen değerleri aşarsa, çiftin in vitro fertilizasyon (IVF) hizmetlerini kullanması önerilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Kader tekin - 10 Nisan 2023 Pazartesi
Eşimin morflojisi 100% anomali gösteriyor. Normal yoldan gebe kalabilirmiyim?
...
ömür erdem akkaya - 25 Nisan 2023 Salı
Morfoloji, erkek sperm hücrelerinin şekli ve yapısını değerlendiren bir parametredir. Normal bir morfoloji, sağlıklı bir spermin doğru şekle sahip olduğunu gösterirken, anormal bir morfoloji, spermlerin doğru şekle sahip olmadığı anlamına gelir. Morfolojideki %100 anomali, spermlerin hiçbirinin normal şekle sahip olmadığı anlamına gelir. Bu durumda, normal yoldan gebe kalma olasılığı düşük olabilir. ama gebe kalamassınız anlamına gelmez bu nedenle umudunuzu kabetmeyin

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkek-kisirligi-ve-hasta-degerlendirilmesi
Erkek Kısırlığı Ve Hasta Değerlendirilmesi

Çiftler kısırlık ile   karşılaşınca   bilmeleri gereken önemli   bilgiler   vardır . …

erkek-kisirligi-ve-mikro-tese
Erkek Kısırlığı ve Mikro TESE

Yapılan çalışmalarda  her geçen yıl çiftlerde  erkek bağlı nedenlerden dolayı  çocuk …

erkek-kisirliginda-lokosperminin-tedavisi
Erkek Kısırlığında Lökosperminin Tedavisi

Lökospermi: Semende mml de  1 milyonun üstünde lökosit sayımı demektir  , Dünya Sağlı…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...