Anabolizan kullanımı sonrası sperm kalitesi ne olur?

Anabolizan steoridler ve Kısırlık bilindiği  üzere testosteron seviyesinde olsun sperm parametrelerinde olsun son yüzyıldı ciddi bir düşüş  sözkonusu.    

Anabolizan kullanımı sonrası sperm parameterleri ne zaman düzelir ne kadar etkilenir bugünkü konumuz bu

Şimdi pek çok arkadaşımız ben kürdeyken eşim hamile kaldı diycektir. Sperm yenilenme süreci yaklaşık 75 gündür  yani vucuda aldığımız sperm kalitesini etkiliyecek bir madde nin etkisini görmek için  etkilenmiş sperm lerin   penis den çıkması için yaklaşlık 2 -3 ay beklemek  gerekir  oyüzden anabolizan kullanmaya başladıkdan sonra 2. aya kadar sperm kalitesinde bir şey beklemek mantıklı değil. Sadece 1 aylık TE tedavisi sonrası lh ve fsh eski seviyesine dönmesi 4 ay kadar sürer eğer pct yapılırsa  bu süre yarı yarıya   yada 3 de bir olarak   azalmasını bekleriz fsh ın 4. ayda normal seviyesine yükseldiğini düşünücek olursak fshın testisleri çalıştırması ve normal sperm parameterlerini sağlaması için bir 3 ay daha koyarsak  yaklaşık 6-7 ayı bulur ki burda kişinin alışkanlıkları yaşam tarzı  gene önem kazanıyor kişinin sigara içmesi   spor yapıp yapmadığı  beslenmesi gibi faktörler önem kazanıyor. Yapılan bir çalışmadan bahsedicek olursak 16 haftalık haftda 200 mg TE alan kişilerin 4. Ayda %40 ında azospermi tespit edilmiştir yani bu dölde sıfır demek  geri kalanlarda yaygın sperm bozukluğu tespti edilmiş. Peki kalıcı sperm bozuklukları için nedenilebilir?  

Burda konu birazdaha derinleşiyor biraz önce dediğim gibi küresel kirlilik ve modern yaşam tarzı zaten erkek faktörlü kısırlığı artırdı. Kim anabolizan almadan önce sperm testi yaptırıyor ki. Kişinin anabolizan almadan önce yaptırdığı hormon testleri kişinin üretken olduğunu kanıtlamaz  bana hergün     herşeyi normal olup sprem testinde tamamen kısır yada sperm kalitesi bozuk olan hastalar başvuruyor ve sperm döngüsü  gerçekten çok kırılgan   herşeyden etkileniyor anabolizan sonrası kalıcı kısırlık vakaları litaretürde var ama  vakanın   önceki durumu bilinmiyor ve yıllarca hatta onyıllarca  anabolizan kullanan vakalar var bu süreç zarfında testisler hiç T üretmiyor bunu şu şekilde düşünebilirsiniz  bir kolunuzu bir yıl boyunca alçıya almak gibi kolunuzu bir yıl sonra alçıdan çıkardığınıza incecik kalır ve eklemlerde kireçlenmemler olur ne kadar alçıda kalırsa o kadar düzelmesi de zor olur.

En zararlısı hormon hangisi diye sorarsanız myojenik androjenik etksi en düşük olan tabiki en çok sorun yaratanlar bunun başını T çekiyor tabiki ama anabolizon dünyasında hormon oranları çok yüksek tutuluyor haftalık 1000  mgt gibi. Normalde haftada testislerden salınan miktar 20 ile 70 mg arasında değişiyor 

Bunları düzeltmek için hipofizden salınan hormaonlar semrsler kullanılıyor yani fsh lh analogları klomen hcg  ve aylarca tedavi vermek gerekiyor 

ilgili videoya burdan ulaşabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ensık Görülen testis ağrısı nedenleri

Testis ağrısının enfeksiyonlardan travmatik yaralanmalara kadar çeşitli nedenleri ola…

Yanlış mı Mastürbasyon Yapıyorsunuz

Favori tekniğiniz seks hayatınızı sabote ediyor olabilir Mastürbasyon yapma tekniğ…

penis-frakturu-kirilmasi
Penis Fraktürü (Kırılması)

Penisin sert durumdayken aniden katlanması yada çizgisine ters bir şekilde fazlaca eğ…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...