Azospermi

Kısırlık şikayeti ile kliniğimize gelen  bir hastanın sperm tahlilinde hiç sperm hücresinin bulunmadığını söylemek zor bir şeydir. Kısırlık yakınması ile gelen erkeklerin yaklaşık %10-15 inde tespit  edilmektedir. Hastayı sanki dibi olmayan bir çukura iktirmek  hissi veriyor bana. Ardından tahlilinizde hiç sperm hücresine rastlanmamış  yani yumurtayı dölliycek hücre görülmemiş dediğim zaman hastanın yüzündeki anlamsız ifade herzaman içimi burkar,  çünkü  tam bir tedavisi olmadığı için hastanın kafasında oluşmaya başlayan soru denizi  ve bir kaç aylık süreci tahmin edebiliyorum  doktor ,doktor aktar ,aktar   gezmeye  yakınlarından   her duyduğu şeyi yapmayan çalışır .

Hastayı bu denize iktirmeden önce   mutlaka   ikinci  spermiyogram yaklaşık 1 ay sonra    yapılmalıdır çünkü sonuçlar   değişken  çıkabilir   yakın dönemde geçirilmiş ağır bir hastalık   sperm sayısını  azaltmış olabilir.  Azospermi tespit edilen  hastanın ikinci spermiyogramı yapılırken  santrifuj tekniği kullanılması gerekmektedir . Santrifüj tekniğini    basitçe    anlatmak gerekirse  semen örneğini tüpe koyup merkez kaç   kuvvetine maruz bırakmak  ardından tüpün dibindeki sıvıda sperm aramak olarak   anlatabiliriz  . Eğer burada sperm bulunursa  hasta TESE operasyonundan kurtulmuş olur.

Azospermi  tanısı kesinleştikten sonra  nedenlerini  ve tedavi  yollarını değerlendirmek gerekiyor . Acaba sperm yollarında bir problem mi var ? sperimin testisden penis ucuna getiren yolda bir tıkanıklık mı var? yada fonksiyonel bir problem mi? var bunun değerlendirilmesi gerekir.

Ardından sex hormonları değerlendirilir  FSH ,testesteron,LH,Prolaktin  bunlar testislerde sperm üretiminde rol oynamaktadırlar.  Sex hormonları yetersizliği söz konusu olduğunda 3-6 aylık  hormon tedavisi  ile sperm çıkışı sağlanabilir.   iki haftalık endometasin   tedavisi ile  denenerek seminal kanalardaki sperm çıkışını kolaylaştıran tedavi denenebilir.

Hala sperm yoksa mikroTESE operasyonu uygulanabilir.  TESE  ile %33 ile 50 oranında sperm hücresi bulunabilinir . Bu arada genetik testler  y kromozomu mikro delesyonları açısından hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir .

Azospermik Hastada Patolojinin Önemi

Peki TESE de sperm bulunamassa  patoloji sonucu sertoli only cell olarak gelirse hastaya hiçbir şekilde olmaz mı demek gerekir ? 

Sertoli only cell demek testis dokusundan alınan  örnekde   mikroskop altında   sperm hücresi veya onun alt gruplarından   hiçbirisi   görülmedi  sadece   sperm üreten hücre   sertoli hücresi görüldü anlamına   gelir ve genel kanı olarak   bu hastalarda   hormonal tedavi ile sperm üretme    şansı yoktur . Fakat yapılan son çalışmalarda seçilmiş  vakalarda hormonla tedavi ile sperm üretme ihtimali gösterilmiştir . İlk mikroTESE de sperm bulunamayan olgularda tedavi verilerek   yapılan ikinci TESE lerinde %21 ila 46 oranında sperm bulunma şansı vardır. Bütün bu tedaviler   yapıldıktan sonra   hala sperm   bulunamıyorsa geriye sperm bankaları ve evlat edinme seçeneği kalıyor

Int Urol Nephrol. 2019 Mar;51(3):453-456. doi: 10.1007/s11255-019-02091-8. Epub 2019 Feb 11.Hormonal stimulation of spermatogenesis: a new way to treat the infertile male with non-obstructive azoospermia?

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tribulus-terrestis-ve-kisirlik-testesteron-cinsel-guc
Tribulus Terrestis Ve Kısırlık - Testesteron-Cinsel Güç

Tribulus terrestris L. (TT), Zygophyllaceae familyasının, erkeklerde cinsel fonksiyon…

kisa-sureli-fsh-tedavi-protokolu
Kısa Süreli Fsh Tedavi Protokolü

Tüp bebek tedavisine alınan çiftlerin yaklaşık %25 inde bir neden bulunamamakta ve “i…

erkek-kisirliginda-lokosperminin-tedavisi
Erkek Kısırlığında Lökosperminin Tedavisi

Lökospermi: Semende mml de  1 milyonun üstünde lökosit sayımı demektir  , Dünya Sağlı…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...