Bel fıtığı Sertleşme Bozukluğu Yapar mı

Bel fıtığı   Sertleşme Bozukluğu Yapar mı 

 

Hastalar tarafından üroloji poliklini kliniğinde  sık olarak sorulan bir soru   ne yazık ki elimizde 

bunu net olarak gösterecek bir testimiz yok    hastanın hikayesinden  şikayetlerinden ve fizik muaynesinde  sinirsel nörolojik olarak  şüphelendiğimiz  durumlarda göz önüne  alırız. Hastanın sertleşme bozukluğu şikayeti ile beraber   işeme bozukluğu   travma hikayesi bacaklarda  his  yada güç kaybı gibi şikayetleri varsa    bunlar bizim için önemlidir .

 

Bel fıtığının mekanizmasına   bakacak olursak   bel fıtığı   omurga kemiklerinin arasından  çıkan  sinirlerin  köküne    disk  dediğimiz  omurgalarında arasında  yastık  gibi destek olan    bağ dokusunun  şeklinin  formunun değişerek   baskı yapması ile  meydana gelen bir durumdur.


 

image

 

şekilde görüldüğü  gibi formunu kabetmiş  kırmızı diskin fıtıklaşarak  sinirn köküne baskı yaptığını görüyoruz.

 

 Bu sinirlerin düzgün çalışması  bizim  sertleşme,boşalma,işeme gibi ürolojik fonksiyonlarımız için  majoor derecede önemli  örnek vermek gerekirse  bir kaza sırasında bu sinirler yaralanırsa    kişi  hayat boyu sondaya mahkum kalabiliyor.

 

Peki  bel fıtığına bağlı olarak  sertleşme bozukluğu ne kadar sıklıkla görülüyor ? 

Aslında düşündüğünüz  oldukça az     ama  son dönemde   yapılan çalışmalara bakıcak   olursak bunlar özellikle beyin cerrahisi kliniklerinden  çıkmış. Hem bel fıtığı hemde  sertleşme bozukluğu olan hastalarda   operasyon sonrası birinci  ayda   sertleşme bozukluğu şikayetlerinde ciddi bir düzelme     tespit edilmiş   sadece sertleşmede değil  aynı zamanda erken boşalma gibi  yakınmalarda da    iyi sonuçlar   elde edildiğini  görüyoruz .   Özellikle 45 yaş altı hastalarda    sonuçlar umut verici  .Hatta bir de  vaka raporu ve 17 yaşında   attan düşen   ve 18 yıl boyunca sertleşme bozukluğu yaşayan bir hastanın  operasyon sonrası 18 yıl sonra   sertleşme sorunu tamamen ortadan kalkıyor  bu bize  sinir hasarının  geri dönebileceğini   gösteriyor . Sonuç olarak   L2-S2 seviyesinden çıkan sinirler penisin his duyusunu boşalmasını ereksiyonunu  meydana getiriyor  olmazsa olmaz  görevleri var . 

 

Peki nelere dikkat etmek gerekiyor

 

Ağırlık sporları ile uğraşan kişilerde   mutlaka bu konu üzerinde uzmanlaşmış birinsinden destek alması     hareketleri   usulüne uygun yapması  . İş yerinde çalışırken    işin gereği ağırlık  kaldırmak gerekiyorsa   yerden kaldırdığımız bir cismi  yere eğilerek değildi   dizlerimizi kırarak bedenimizi aşağı indirdikten  sonra kaldırmak gibi basit   ama önemli  hareketler bizim   bedenimizi   sağlıklı tutmamızı sağlayacaktır. Aynı zamanda sağlıklı  beslenme   bağ dokusunu destekleyici  beslenme  de çok önemlidir  çünkü  bel fıtığı sadece şişman insanların hastalığı  değildir ne yazık ki

sakaktlıklar olmadan   bilgi sahibi olmak   olay meydana geldikden   bilgi sahibi olmamızdan herzaman daha önemlidir. 

 




 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Taurin Ömrü Uzatan Amino Asit

Taurin steroid kullanıcısının testislerini korur  Sperm üretiminin azalmasını önle…

her-yonuyle-erken-bosalma
Her Yönüyle Erken Boşalma

Erken boşalma (PE), boşalma bir erkeğin veya eşinin seks sırasında istediğinden daha …

what-are-the-best-methods-for-prostate-treatment
What are the Best Methods for Prostate Treatment?

  when your prostate grows What you need to know when trying to decide what to…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...