Ensık Görülen testis ağrısı nedenleri

Testis ağrısının enfeksiyonlardan travmatik yaralanmalara kadar çeşitli nedenleri olabilir. Bazen testis ağrısı tıbbi bir acil durum olabilir.

Bu yazıda, testis ağrısının olası nedenleri ve ne zaman bir doktora  görünmeniz gerektiği hakkında bilgi vermek istedim.

Epididimit (Er Bezi  İltihabı)

 
Epididimit gibi bir enfeksiyon testis ağrısına neden olabilir.

Epididimit , spermin vücuttan çıkmadan önce olgunlaştığı organ

olan epididim enfeksiyonudur. 

Testisin hemen üstünde yer alır. 

 

 

Epididimit şikayetleri şunları içerebilir:

 • yavaş yavaş artan ağrı
 • dokunulduğundaşiddetli ağrı  sıcak hissettiren bir skrotum
 • şişme ve torbada kızarıklık 

Klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar 

epididimite neden olabilir. 

İdrar yolu enfeksiyonları da epididimite yol açabilir.

 Genellikle  antibiyotiklerle tedavi edilir .

Fıtıklar

Fıtıklar , doku karın içi organları saran fasia denilen zarların zayıflayan yerlerinde  iç organların dışarı çıkmasıyla meydana gelir  . Kasık fıtığı, testis ağrısına ve

şişmeye neden olan, bazen skrotumu doldurabilir. Kasık fıtığı kolaylıkla tedavi edilebilir veya yerine geri itebilir. Tek tedavisi operasyondur

Böbrek Taşı

Böbrek taşları ve idrar yolu  taşları  özellikle üreter taşları, testislere yayılan ağrıya neden olabilir. Bu ağrıya yansıyan ağrı denir  ve  testis de hiçbir problem

olmamasına rağmen idrar yaolundaki taşlar testise vuran bir ağrı yapabilir.

Böbrek taşlarıyla ilişkilendirebileceği diğer belirtiler şunlardır:

 • kanlı idrar
 • idrar yaparken yanma
 • mide bulantısı
 • penisin kökünde ağrı
 • Sırttan kasıklara yayılabilen keskin, kramplı ağrı
 • sık idrara çıkma
 • kusma

Ağrının geçmesi böbrek taşlarının düşürmeyle son bulabilir genelikle  takip ,bol su , bol haraket  ve  ilaç tedavisi tavsiye edilir . Bununla birlikte, bir süre sonra bir taş düşmemişse veya  kişi ateş veya akıntı gibi bir enfeksiyon semptomları yaşamaya başlarsa , mümkün olan en kısa sürede tedaviye başvurmalıdır. Tedaviler, taşları kırmak için şok dalgaları veren taş veya şok dalgası litotripsi ameliyatını içerebilir..

Orşit

 

Yorgunluk ve ateş, orşitin potansiyel belirtileridir.

 

testis ağrısı ve ateş, orşitin olası şikayetlerini oluşturur. Orşit, testisin enfeksiyonu ve iltihaplanmasıdır . Tedavi edilmeyen epididimit orşite yol açabilir.
 

Orşit belirtileri şunları içerebilir:

 • Kasık ağrısı
 • ateş
 • mide bulantısı
 • testis ağrısı
 • testislerin birinde veya her ikisinde şişme
 • kusma
 

Orşit için acil tedavi alınmalıdır. Bazen ağrı o kadar şiddetli olabilir ki, tıbbi bir acil durum olan  testis torsiyonuna benzer . Orşit tedavisi, altta yatan nedene bağlıdır;

bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik yazabilir. Virüs enfeksiyonuna bağlıorşite gelişirse ,  ağrı kesiciler, dinlenme ve skrotumu yükseltme  gibi destekleyici tedaviler önerebilirler.

Testis Torsiyonu (Testis Dönmesi)

Testis torsiyonu , testis spermatik kord etrafında döndüğünde ortaya çıkan ciddi  tıbbi acil bir durumdur.  Spermatik kordonun kendi etrafında dönmesiyle  testise kan gitmesi engel olunur ve testis kansız kalarak kangrene olur spermetik kordon spermi testislerden üretraya taşır.

 

 

Tipik olarak testis torsiyonu, genellikle 25 yaşın altındaki genç erkeklerde daha sık görülen bir durumdur .

Doktorların testis torsiyonu ile ilişkilendirdiği şikayetler şunları içerir:

 • mide bulantısı kusma
 • skrotumda kızarıklık veya koyulaşma
 • skrotumun bir tarafında meydana gelen ani, şiddetli ağrı
 • skrotumda şişme

Testis torsiyonundan kaynaklanan ağrı nadiren  ani değildir. Bu rahatsızlığı olan bazı kişiler, birkaç gün içinde yavaş yavaş kötüleşen ağrı  da yaşayabilirler Tedavi, testis dönmesini düzeltmek için ameliyatı içerir. Nadir durumlarda, bir cerrah torsiyon onaramazsa, testisi çıkarabilir. Genellikle testis torsiyonu yalnızca bir testisi etkiler, bu nedenle testis torsiyonunun çıkarılması kişinin doğurganlığını etkilemez.

Testis Tümörü

Testis tümörü , testis bölgesinde ağrı ve şişliğe neden olabilir. 

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • kasıkta hafif bir ağrı ama genelikle  hiç ağrı olmaz
 • testiste bir yumru , testis de ele gelen sert ağrısız kitle 
 • testis şişmesi

 

 

Bir testis tümörünün semptomları, kasık fıtıkları ve epididimit gibi erkekleri etkileyen diğer birkaç duruma benzeyebilir.  Doktor viziti çok kıymetlidir, tümörü veya diğer altta yatan durumu teşhis etmeye yardımcı olabilir.

 

 
 

Travma (Darbe)

Testislere bir darbe morarma, ağrı ve şişmeye neden olabilir.Ayrıca

bu durum  hematom dediğimiz 

testislerde kan birikmesine neden olabilir . Scrotumda  geniş mor 

alanlar yaratır.

Bir kişi testislere bir darbe almışsa ve ağrı ve şişlik yaşıyorsa,

acil tıbbi yardım istemek en iyisidir.

Varikosel

 

Adam spor ayakkabı eğitmenleri ayağa bağlıyor

 


Varikosel , testislerde anormal derecede büyük veya genişlemiş toplar damarlardır. Bazen varikoseller herhangi bir belirtiye yada şikayete neden

olamayabilir. Bunu yaptıklarında, kişi fiziksel aktivite ile veya gün içinde kötüleşen testis ağrısı fark edebilir. Varikoseller ayrıca bir kişinin doğurganlığını da etkileyebilir kısırlık yaratabilir. Genellikle tam tedavisi ameliyat ile olur .

 

 

Ne zaman bir doktora görünmeli 

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri testis ağrısına eşlik ederse bir

doktora görünmek en iyisidir:

 • testislerde renk değişikliği
 • mide bulantısı
 • penisten olağandışı, kanlı veya bulanık akıntı
 • testis şişmesi
 • kusma
 • zamanla kötüleşen ağrı
 • testislerde ele gelen kitle 

Testis torsiyonu semptomları olan herkes acil tıbbi yardım almalıdır. Acil tedavi edilmezse, kan akışını etkileyen herhangi bir durum, testis veya çevresindeki parçaların kaybına neden olabilir.

Özet

Bir kişi testislerin birinde veya her ikisinde şişlik veya ağrı yaşarsa, en iyisi bir doktora görünmektir. Ağrı mide bulantısı ve kusmaya neden oluyorsa, derhal tıbbi yardım almalıdırlar. Testis torsiyonu vakalarında, kişi ne kadar çabuk yardım isterse, kan akışını yeniden sağlamak için o kadar çabuk dikkat çekebilir. Testis ağrısının çoğu nedeni için tıbbi tedaviler mevcuttur

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Mert - 21 Nisan 2023 Cuma
Hocam öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Yaklaşık 2 gün önce boşalma sırasında penisimin baş kısmından sıktım boşalma bir sürü olmadı sonra boşaldım. Daha sonra glans penis kısmında kırmızı ve mora yakın renklerde lekeler oluştu ve testislerimde ağrı var. İdrar yaparken yanma hissi oluyor. Bunların sebebi nedir?
...
ömür erdem akkaya - 25 Nisan 2023 Salı
merhaba çok güçlü bir şekilde sıktı iseniz iç kanama meydana gelmiştir ve doku içi kanama olmuştur kendi kendine düzelir ama dikkat edin bir daha yapmamaya çalışın
...
erdin hayri - 13 Mart 2023 Pazartesi
hocam merhabalar sol testisimde ağrı var hafif sizlamaa şeklinde lokosit 2-3 eritrosit 6.-8çıkmış dansite 1030 hemogkibin 2 +sonuçların normal mi tesekkurler
...
Mehmet - 11 Mart 2023 Cumartesi
İyi günler hocam ben bel soğukluğu geçirdim tedavi oldum 2 3 ay sürdü yanlız çok dikkat ettim ilaç kullanımına ve yememe kültür testi kan idrar verdim ve kan ve idrarı her ay kontrol ettim yanlız hocam her ereksiyonumda zevk suyu geliyor bu normaldir genel zamanlarda çok olmazdi bu sebeple sadece ereksiyonumda zevk suyu geliyor.?
...
omur erdem akkaya - 12 Mart 2023 Pazar
Tamam, tekrarlayan üretritlerin en sık nedenleri şunlardır: Klamidya trachomatis: Bakteriyel bir enfeksiyondur ve belirtileri arasında idrarda yanma, kaşıntı, genital akıntı, ağrı ve kanama yer alır. Tedavi genellikle oral olarak 1-2 hafta süren antibiyotiklerle yapılır. Neisseria gonorrhoeae: Bakteriyel bir enfeksiyondur ve belirtileri arasında idrarda yanma, kaşıntı, genital akıntı, ağrı ve kanama yer alır. Tedavi genellikle intramusküler enjeksiyon veya oral olarak 1-2 hafta süren antibiyotiklerle yapılır. Mycoplasma genitalium: Bakteriyel bir enfeksiyondur ve belirtileri arasında idrarda yanma, kaşıntı, genital akıntı, ağrı ve kanama yer alır. Tedavi genellikle oral olarak 1-2 hafta süren antibiyotiklerle yapılır. Trichomonas vaginalis: Protozoal bir enfeksiyondur ve belirtileri arasında idrarda yanma, kaşıntı, genital akıntı ve ağrı yer alır. Tedavi genellikle oral olarak tek doz antiprotozoal ilaçlarla yapılır. Ureaplasma urealyticum: Bakteriyel bir enfeksiyondur ve belirtileri arasında idrarda yanma, kaşıntı, genital akıntı, ağrı ve kanama yer alır. Tedavi genellikle oral olarak 1-2 hafta süren antibiyotiklerle yapılır. Giardia vaginalis: Protozoal bir enfeksiyondur ve belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve iştah kaybı yer alır. Tedavi genellikle oral olarak tek doz antiprotozoal ilaçlarla yapılır. Tedavi seçeneği, enfeksiyonun neden olduğu mikroorganizmaya göre değişebilir. Bu nedenle, tekrarlayan üretritlerin tedavisi için en uygun tedavi yöntemini belirlemek için bir doktora danışmak önemlidir.
...
Hasan Gül - 09 Mart 2023 Perşembe
Hocam, bir hafta önce oturmaya çalışırken sağ testisimde zannedersem bükülme oldu ve müthiş bir ağrı duydum. Ayağa kalkıp tekrar oturdum, nasılsa geçer dedim ama bir haftadır gecmedi.Ağrı bazan hafif bazan da orta şiddette oluyor. Öneriniz nedir?
...
ömür erdem akkaya - 09 Mart 2023 Perşembe
Bu durum bir testis torsiyonu belirtisi olabilir. Testis torsiyonu, testislerin kan akışını bozan bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Testis torsiyonu, testisin dönmesine bağlı olarak meydana gelir ve semptomları arasında şiddetli testis ağrısı, şişme, kızarıklık ve mide bulantısı veya kusma bulunur. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmenizi öneririm. Doktorunuz, bir fizik muayene ve gerekirse ultrason testi yaparak durumu değerlendirecektir. Testis torsiyonu teşhisi konulursa, acil bir cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca, testis torsiyonu dışında da birçok farklı neden testis ağrısına neden olabilir, bu nedenle doktorunuzun doğru teşhis ve tedavi için gereken tıbbi değerlendirmeyi yapması önemlidir.
...
barış mirza - 08 Mart 2023 Çarşamba
hocam saygılar ; bende bazen penisle göbek bağı arasında meydana gelen şiddetli bir sancı oluyor . Bir de son zamanlarda zevk suyu dediğimiz akıntıyla birlikte kan gelmeye başladı . En kötüsü de bu gün testislerde meydana gelen şiddetli ağrı ile beraberinde gelen koyu kıvamda kan akıntısı ... sebebi ne olabilir...
...
ömür erdem akkaya - 08 Mart 2023 Çarşamba
Bu semptomlar ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir, bu nedenle en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmanız önerilir. Penisle göbek bağı arasında meydana gelen şiddetli sancı, birçok nedenden kaynaklanabilir. İltihap, enfeksiyon, travma veya bir tür tıkanıklık gibi durumlar söz konusu olabilir. Zevk suyu olarak adlandırılan akıntıda kan görülmesi de enfeksiyon veya ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir. Testislerde meydana gelen şiddetli ağrı ve koyu kıvamda kan akıntısı, testislerdeki bir travma veya enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklanabilir, ancak testis kanseri gibi daha ciddi bir durumun da işareti olabilir. Bu nedenle, bu semptomlarla karşılaştığınızda, mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmanız önemlidir. Doktorunuz muhtemelen fizik muayene, kan testleri, idrar testleri veya görüntüleme testleri (örneğin ultrason) gibi testler yapacaktır. Sonuçlara göre uygun tedavi yöntemi belirlenecektir.
...
Serkan Demir - 04 Mart 2023 Cumartesi
Hocam 3 haftadır sağ testisimde hafif ağrı oluyor üroloji doktoruna gittim elle muayene ve tomografi çekti herhangi bişey bulamadi ağrı kesici mide hapı ve antibiyotik verdi ama helan geçmedi ultrason cektireyimmi bilemedim sizin oneriniz nedir
...
BARIŞ ZAFER BALKAN - 01 Mart 2023 Çarşamba
HOCAM SAYGILAR ...BIRKAC GÜNDÜR SAĞ TESTİSİMDE HAFİF BIR SIZI VAR...BAZEN GEÇIYOR..BAZEN AĞRIYOR...AĞRI BAZEN SAĞ KARIN.ALTINADA VURUYOR...NE OLABİLİR .....
...
omur erdem akkaya - 01 Mart 2023 Çarşamba
Sağ testis ve alt karın bölgesindeki ağrılar, birçok farklı nedenle olabilir. Testis ağrısının en NADİR nedeni, testisin torsiyonudur, yani testisin dönmesidir. Testis torsiyonu, acil bir tıbbi durumdur ve derhal tedavi edilmelidir.ÇOK ŞİDDETLİ AĞRI YAPAR Diğer nedenler arasında, idrar yolu enfeksiyonları, prostat sorunları, kasık fıtığı, epididimit, testis kanseri ve travma yer alabilir. Bazı durumlarda, testis ağrısı belirgin bir neden olmadan ortaya çıkabilir. Sizdeki semptomlar, ciddi bir durumun belirtisi olabilir, bu nedenle en kısa sürede bir üroloji uzmanına başvurmanız önerilir. Doktorunuz, fiziksel muayene yaparak ve gerekli testleri isteyerek semptomların nedenini belirleyecektir. Bu testler arasında kan testleri, idrar testleri, ultrason ve diğer görüntüleme testleri yer alabilir. Tedavi, semptomların nedenine bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, cerrahi müdahale veya diğer tedaviler yer alabilir. Bu nedenle, sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa en kısa sürede bir doktora başvurmanızı öneririm. Doktorunuzun sizin için en iyi tedavi planını belirlemesi ve sağlığınızı kontrol etmesi önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mesane-kanseri
Mesane Kanseri

Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları (üreterler) …

Penis Büyütme
Penis Büyütme Yöntemleri

Penis Büyütme  Dolgu tedavisi  / Yapay doku grefti…

Vücut geliştirme diyetleri sağlıklı mı?

Vücut geliştirme diyetleri tipik olarak çok miktarda protein, ultra işlenmiş yiyecekl…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...