Zencefil penis boyutunu ve Ereksiyon gücünü artırır

Wannanon ve arkadaşları (2012) 90 mg dozda zencefil özü alan erkeklerin sarkık ve dik durumdayken penis uzunluğunda bir santimetrelik bir artış bildirdiklerini bildiren bu ilginç çalışma yapıldı. Penis büyüklüğündeki bu değişiklik yaklaşık iki ay sürdü. Bunun dışında zencefil libidoyu artırır.

Wen ve arkadaşları (2023) tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, 1) cinsel vücut sıvılarının neden olduğu tiksintinin cinsel uyarılmayı azaltıp azaltmayacağını, cinsel ilişkiye girme olasılığını azaltıp azaltmayacağını ve sonraki erotik uyaranlara karşı tiksintiyi artırıp artırmayacağını ve 2) zencefil uygulamasının cinsel uyarılmayı azaltıp azaltmayacağını araştırdı.  Araştırmacılar 247 katılımcıdan oluşan bir gruba zencefil ya da plasebo hapları uyguladılar ve zencefilin hem erkeklerde hem de kadınlarda erotik uyaranlara yönelik cinsel uyarılmayı artırdığını ve daha da önemlisi zencefilin cinsel uyarılma artırıcı etkisi yoluyla bireylerin cinsel fonksiyonlarını iyileştirebileceğini buldular.

 Libido artırıcı yiyecek olarak zencefil

Zencefil, dünya çapında libidoyu artırıcı, tıbbi tedavi olarak kullanılan afrodizyak bir besindir. Örneğin Hindistan'da afrodizyak zencefil yumurta ve balla karıştırılarak iktidarsızlık tedavisinde kullanılıyor. Geleneksel Çin tıbbında bu baharat, ellerde, ayaklarda ve hatta cinsel organlardaki dolaşımı iyileştirme özelliği nedeniyle sevilir. Ayrıca dünyanın uzak yerlerinde bu kökün, erkeklerin solmakta olan arzularını canlandırmak için özel bölgelere topikal olarak uygulandığı da rivayet edilmektedir. ( Bunu denemeyin !).

Afrodizyak Ansiklopedisi'ne göre , insanlar zencefilin neden etkili olduğunu bilmeden yüzyıllar önce, baharat yemenin "şehvetli arzuları artırdığı" gözlemlenmişti. Zencefil, sağlığa faydalarıyla ünlü bir baharat olan zerdeçalın akrabasıdır. Zencefil, libidoyu etkileme açısından zerdeçalla bazı benzerlikler taşıyor. Zerdeçal gibi zencefilin de vücuttaki oksidatif stresi azalttığ ına inanılıyor .

Düşük Testosteron ve Zencefil Bağlantısı Banihani SA(2018) tarafından yapılan bir araştırma, zencefil takviyesinin erkeklerde testosteron üretimini artırdığını buldu. Davies KP(2015) tarafından yapılan başka bir çalışma, nitrik Oksit'in (NO) kan damarlarını genişletmeye ve vücutta dolaşan kan hacmini iyileştirmeye yardımcı olan damar genişletici bir etkiye sahip olduğunu buldu. NO aynı zamanda peniste, özellikle korpus kavernozumda düz kas dokusunun gevşemesini de aktive eder . Bu erektil doku, erkeklerde ereksiyon ve boşalmayı kolaylaştırmak için hayati öneme sahiptir. Bu artan verimlilik, penise kan akışının artmasına ve daha yüksek cinsel tatmin oranına neden olur. Zencefil takviyesi penise ve cinsel organlara kan akışını iyileştirebilir. Bunun nedeni zencefilde bulunan ve magnezyum, krom ve çinko gibi kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan çeşitli minerallerdir. Kan akışındaki artış, en yaygın olanı erektil disfonksiyon olan çeşitli cinsel işlev bozukluğu sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Zencefil ve Erkek Gelişimi

Wannanon ve arkadaşları (2012) tarafından yapılan bir klinik araştırma, Tay siyah zencefilinin veya Kaempferia parviflora'nın kan akışını artırmaya ve cinsel deneyimleri iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

Çalışma katılımcıları üç kategoriye ayırdı: 1. Plasebo alan erkekler 2. 25 mg Tay Siyah Zencefil tüketen erkekler 3. 90 mg Tay Siyah Zencefil tüketen erkekler

Araştırmaya, ortalama yaşları 65 civarında olan 45 erkek katıldı. Sekiz hafta sonra, bulgular Ginger'ın vakasını destekledi: 90 mg doz alan erkeklerin, plasebo alan erkeklere kıyasla erotik uyaranlara %50 oranında daha hızlı ereksiyon tepkisi süresi vardı . Ancak 25 mg'lık doz alanların yanıtlarında anlamlı bir artış olmadı. Üstelik 90 mg dozda zencefil özü alan erkekler, sarkık ve dik durumdayken penis uzunluğunda bir santimetrelik bir artış olduğunu bildirdi. Penis büyüklüğündeki bu değişiklik yaklaşık iki ay sürdü. (Kaempferia parviflora zencefil ailesinden bir bitkidir.) Bunun nedeni kan dolaşımına kanıtlanmış bir yardımcı olmasıdır . Ancak Kaempferia parviflora çalışması oldukça küçüktü ve bu ve bu konuyla ilgili bugüne kadar yapılan diğer araştırmaların sonuçsuz olduğu değerlendiriliyor. Genel olarak zencefilin sertleşme sorunu yaşayan erkekler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söylenebilir. Ayrıca, birkaç ay sürebileceği için tek seferlik kullanıma sahip bazı ED ilaçlarından daha sürdürülebilirdir.

Zencefil ve Doğurganlık

Mares ve Wisam (2012) çalışması zencefilin erkek doğurganlığını artırdığını buldu. Ayrıca zencefilin doğurganlık sorunları olduğu bilinen erkeklerde sperm hareketliliğini arttırdığı da bulundu. Oksidatif stresin azaltılmasının erkek doğurganlığıyla bağlantılı olması nedeniyle bu şaşırtıcı değildir. Zencefil ve Kalp Sağlığı Zencefilin ayrıca kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Bir çalışmada Wang ve arkadaşları (2017) , günlük zencefil tüketiminin 18 yaş ve üzeri erkeklerde hipertansiyon riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldu . 60 yaş ve üzeri erkeklerde daha fazla zencefil tüketildikçe koroner kalp hastalığı riski azalıyordu. Kardiyovasküler sağlık, ereksiyon ve cinsel fonksiyonla ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Örneğin, erken erektil disfonksiyon genellikle aterosklerozun veya kalp durmasına veya kalp krizine yol açabilecek kan damarlarının tıkanmasının erken habercisidir. Kardiyovasküler sağlık aynı zamanda vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını da etkiler. Penise yönlendirilen kan hacminin yetersiz olması, sertleşme bozukluğu gibi sertleşme sorunlarına yol açabilir.

Erektil disfonksiyonun azaltılmasıyla bağlantılı Ghayur ve arkadaşları (2005) çalışması, zencefilin kan basıncını, erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı reçeteli ilaçlarla benzer şekilde (ve muhtemelen aynı derecede etkili) azaltabileceğini buldu. Zencefilin kan basıncını düşürmeye yönelik doğal faydası yalnızca kalp ve damar sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda cinsel performansı ve cinsel doruğa ulaşma yeteneğini de etkiler. Lim ve arkadaşları (2017) çalışması, zencefilin dolaşım takviyesi olarak kullanılmasının, baharatın ED tedavisindeki potansiyelini vurguladığını buldu. Bu tam bir kanıt olmasa da zencefilin cinsel işlev üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceği iddiasına kesinlikle meşruiyet kazandırıyor. Ne yazık ki, erkeklere cinsel destek sağlamak için  ne kadar zencefilin gerekli olduğuna dair elimizde iyi bir veri yok.  Zencefilin vücut ısısını arttırdığı bilinmektedir. Şili biberi yerken giderek ısınma hissini biliyor musunuz ? Zencefil de aynı etkiye sahip olabilir ancak zencefil yediğinizde etkisi daha hafif olur. Ağzınızdaki taze zencefilin acısı da dudaklarınızı öpülesi bir yumuşaklıkla çekici hale getirebilir. Zencefil, Kadınlar

Yılmaz ve arkadaşlarının (2018) yaptığı bir araştırmada zencefilin kadınlarda doğurganlığı artırdığı ortaya çıktı. Zencefil ve doğurganlık konusundaki araştırmalar henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, bu baharat hamile kalmaya çalışan kadınlara yardım etme konusunda kayda değer bir umut vaat ediyor. Afshar ve arkadaşları (2022) tarafından yapılan başka bir çift-kör kontrollü araştırma, günde dört kez 250 mg zencefil alan kadınların Kadın Cinsel İşlev Endeksi'nde (FSFI) müdahale öncesine göre önemli ölçüde daha yüksek puanlara sahip olduğunu buldu. Çalışma oldukça küçük olmasına rağmen zencefilin kadınlara cinsel açıdan yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunun büyük bir göstergesidir. Uyarı Mutfak zencefili nispeten güvenli kabul edilir. Ancak büyük dozlarda ağız ve boğazda tahrişe , hatta kramplara ve ishale neden olabilir. Ayrıca bazı uzmanlar, kan hastalıkları gibi belirli rahatsızlıklarınız varsa zencefilden uzak durmanızı öneriyor . (Zencefilin kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkileri hemofili hastalarında komplikasyonlara neden olabilir.) Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı için ilaç kullanan kişilerin de etkileşimleri önlemek için zencefil tüketmeden önce bir doktora danışması gerekir. Cinsel sağlığınızı iyileştirmek için zencefil kullanmanın farklı formları vardır. Deneyimlerime göre, tozdan (iki çay kaşığı) bir bardak sıcak suya çay yapıp sabah erkenden ve yatmadan önce almak en etkili yöntem gibi görünüyor ve erkeklerin cinsel dürtüsünü artırıyor. Her gün aldığınızda ve diyetinizin bir parçası olduğunuzda faydalarını göreceksiniz. 

Wannanon ve arkadaşları (2012), 90 mg zencefil özütü alan erkeklerin, sarkık ve dik durumdayken penis uzunluğunda bir santimetrelik bir artış bildirdiklerini bildirmektedir. Penis büyüklüğündeki bu değişiklik yaklaşık iki ay sürdü. Zencefil genel olarak erkeklerin cinsel yaşamını kadınlara göre iyileştirir. Ayrıca bir çalışmada zencefil ve zerdeçal kombinasyonunun cinsel sağlığı iyileştirmek için süper bir diyet olduğu rapor edilmiştir. Diğerleri de zencefil, sarımsak ve bal kombinasyonunu bildirdi. Sonuç olarak zencefilin günlük kullanımı sertleşme bozukluğunun tedavisine yardımcı olur ve erkeklerde erken boşalmanın tedavisine yardımcı olabilir.

Referanslar 1. Wen G, Zhang Y, Nyman TJ, Jern P, Santtila P. Zencefilin İğrenme, Cinsel Uyarılma ve Cinsel Katılım Üzerindeki Etkileri: Plasebo Kontrollü Bir Deney. J Seks Res. 2023 Şubat 21:1-13. doi: 10.1080/00224499.2023.2175191. Epub baskıdan önce. PMID: 36809190. 2. Banihani SA. Zencefil ve Testosteron. Biyomoleküller. 2018 Ekim 22;8(4):119. doi: 10.3390/biom8040119. PMID: 30360442; PMCID: PMC6316093. 3. Davies KP. Erektil disfonksiyonu tedavi etmek için nitrik oksit salgılayan malzemelerin geliştirilmesi ve terapötik uygulamaları. Gelecek Bilim OA. 2015 Ağu;1(1):FSO53. doi: 10.4155/fso.15.53. PMID: 27019746; PMCID: PMC4806684. 4. Wang Y, Yu H, Zhang X, Feng Q, Guo X, Li S, Li R, Chu D, Ma Y. Yetişkinlerde kronik hastalıkların önlenmesi için günlük zencefil tüketiminin değerlendirilmesi: Kesitsel bir çalışma. Beslenme. 2017 Nisan;36:79-84. doi: 10.1016/j.nut.2016.05.009. Epub 2016 3 Haziran. PMID: 28336112. 5. Ghayur, Muhammad Nabeel MPhil; Gilani, Anwarul Hassan PhD. Zencefil, Gerilime Bağlı Kalsiyum Kanallarının Blokajı Yoluyla Kan Basıncını Düşürür. Kardiyovasküler Farmakoloji Dergisi 45(1):s 74- 80, Ocak 2005. 6. Lim PHC. ED'yi yönetmek için kullanılan Asya bitkileri ve afrodizyaklar. Androl Urol'u çevir. 2017 Nis;6(2):167-175. doi: 10.21037/tau.2017.04.04. PMID: 28540223; PMCID: PMC5422695. 7. Banihani SA. Zencefil ve Testosteron. Biyomoleküller. 2018 Ekim 22;8(4):119. doi: 10.3390/biom8040119. PMID: 30360442; PMCID: PMC6316093. 8. Waleed Abid Al-Kadir Mares*, Wisam S. Najam(2012) Zencefilin kısır erkeklerin semen parametreleri ve serum FSH, LH ve testosteronu üzerindeki etkisi. Tikrit Üniversitesi Tıp Dergisi. Cilt 18-2, 2, Sayı 182, Sayfa 322—329. 9. Yılmaz N, Seven B, Timur H, Yorgancı A, İnal HA, Kalem MN, Kalem Z, Han Ö, Bilezikçi B. Ginger (zingiber officinale) might improve female fertility: A rat model. J Chin Med Assoc. 2018 Oct;81(10):905-911. doi: 10.1016/j.jcma.2017.12.009. Epub 2018 Aug 7. PMID: 30093285

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soğan Yemek Testosteronu Yükseltir mi ?

Soğan uzun yıllardır insanların yemeklerinde kullandıkları ve birçok sağlık yararları…

eswl-nedir-calisma-prensibi-nedir-tarihcesi
ESWL Nedir Çalışma Prensibi Nedir Tarihçesi?

Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma, ya da diğer adı ile ekstrakorporeal şok d…

fleksible-urs-rirc-retrograd-intrarenal-cerrahi
Fleksible Urs (RİRC, Retrograd İntraRenal Cerrahi)

“Fleksibl Üreterorenoskopi “ Kıvrılabilen çok ince bir teleskop vasıtasıyla, vücuda h…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...