Erken Boşalma ve Nedenleri

Erken Boşalma, Erken Boşanmaya mı Neden Oluyor ?

Üroloji polikliniklerine başvuran her dört erkek hastadan birinde cinsel sorunlar olduğunu, bu sorunların önemli bir bölümünün “erken boşalma” olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumdan muzdarip birçok erkeğin utanma, sıkılma, ve benzeri nedenlerle doktora başvurmadıklarını; ya tedavi olmayıp kaderlerine razı oldukları, ya da internet ortamında pazarlanan ürünlere rağbet ederek yanlış yollara saptıklarını görmekteyiz.

Erken boşalma, erkeğin hemen daima eşinden önce orgazm olarak ilişkiyi bitirdiği bir durumdur. Bir başka deyişle ilişkinin üç dakikadan önce sonlanmasıdır. Bu durum erkeklerin ilk ilişkilerinde normal olabilir. Ancak ilerleyen zaman diliminde düzenli seks hayatı olan çiftlerde devam etmesi patolojik bir durumdur ve erkeğin bir üroloji uzmanından tıbbi yardım almasını gerektirir. Evliliklerde erkek ve kadını aynı çatı altında mutlu bir şekilde bir arada tutan bağlar; karşılıklı sevgi ,saygı, hoşgörü, çocuklar, geleceğe dönük umutlar ve sağlıklı bir seks hayatıdır. Özellikle ilk saydığımız durumlar yetersiz ise ve cinsel yaşam da erken boşalma olarak tanımladığımız bu durumdan etkilenmişse çiftleri bir arada tutan bağlar kopmakta ve eşler ayrılık noktasına gelebilmektedirler. Günlük muayene pratiğimizde bu çiftlerle sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu durumun buz dağının görünen kısmı olduğunu, doktora başvurmayan erkeklerin aslında daha fazla olduğunu düşünüyoruz.

Oysa bu erkeklere değişik tedavi alternatiflerinden biri veya birkaçı önerilebilir ve hastalar bu durumlarından kurtulup sağlıklı cinsel yaşantılarına kavuşturulabilirler. Bazen karşılıklı konuşma ve sağlıklı bilgilerin verilmesi, bazen ise ağız yolu ile alınan ilaçlar bu hastalara çözüm olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fizik tedavi kronik prostatit tedavisinde ağrının giderilmesinde etkili mi ?

Araştırmacılar, interstisyel sistit / kronik pelvik ağrı sendromu olan erkek ve kadın…

Vajinal Kayganlaştırıcılar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kadın cinsel olarak uyarıldığında, vajina normalde kendi kendini ıslanır.  Eğer va…

her-yonuyle-erken-bosalma
Her Yönüyle Erken Boşalma

Erken boşalma (PE), boşalma bir erkeğin veya eşinin seks sırasında istediğinden daha …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...