İnsan Koryonik Gonadotropin

Modern tıbbın çalışmalarında, önde gelen yerlerden biri hormonların rolü ve bunların, erkeklerin aktif yaşam süresinin uzaması ve bunların doğurganlıklarının arttırılması için kullanımlarının araştırılmasına verilmiştir. Testesteron ilaçları (erkek cinsiyet hormonu) ile replasman tedavisine ek olarak, insan koryonik gonadotropin (hCG) kullanımı ile testesteron sentezinin uyarılmasına belirli bir önem verilmektedir.

HCG’nin Biyokimyasal Yapısı

Biyokimyasal bileşime göre, hCG glikoprotein hormonlarının ailesine aittir. Karbonhidrat bileşenlerinin polipeptit tabanına bağlandığı kompleks proteinlerdir. Doğrudan protein temeli – iki alt birime gruplandırılmış amino asitlerdir.

92 amino asitten oluşan ve bazen de ortak olarak adlandırılan koryonik gonadotropinin alfa alt birimi, hipofiz hormonları ile aynıdır – tirotropik, folikül uyarıcı ve luteinize edici (LH). Her birinin kendine özgü özellikleri, benzersiz olarak adlandırılan ve ardışık olarak konumlandırılmış 145 amino asitten oluşan beta alt biriminden kaynaklanır.

Erkeklerin Tedavisinde HCG Kullanımı

Normal olarak, erkeklerde ve gebe olmayan kadınlarda hCG yoktur. Bir kadının vücudundaki koryonik hormon konsantrasyonu, gebeliğin ilk günlerinden itibaren artar ve orta seviyeye ulaşır. HCG ilk olarak fetusun zarlarından birinin hücreleri ve daha sonra plasental hücreler tarafından üretilir. Kan basıncına girdikten sonra idrarda biyokimyasal yapıyı değiştirmeden hormon atılır. Çeşitli ilaç firmaları tarafından, hamile kadınların idrarından çıkarılmasıyla elde edilen saflaştırılmış koryonik gonadotropin preparatları çeşitli ticari isimlerle üretilmektedir –

Uyarıcı gonadotropik etki ve koryonik hormona maruz kalmanın bir sonucu olarak sperm kalitesinin iyileşmesi ile bağlantılı olarak, aşağıdaki gibi hastalıklarda kendi testesteron üretimini uyarmak için kullanılan preparasyonlar kullanılır:

 1. İkincil hipogonadizm .
 2. Oligospermia (ejakülatta düşük sperm sayısı) , azospermi (ejakülatta sperm yokluğu), sperm (sperm motilitesinde azalma) şeklinde spermatogenez bozuklukları.
 3. Yaşa bağlı androjen eksikliği (VAD) .
 4. Kriptorşidizm (testis skrotumuna karşı insizyon).
 5. Testislerin hipoplazisi (hipoplazisi).
 6. İdiyopatik erkek infertilitesi.

Sekonder hipogonadizm ve VAD tedavisinde, ilaç intramüsküler veya subkutan olarak günde 1500 – 3000 IU (patolojik duruma bağlı olarak) uygulanır. Tek bir dozun etkisi yaklaşık 5 gün devam eder. Haftada enjeksiyon sıklığı – 2 – 3 kez. Tedavi süresi 1 aydır. kürler arasındaki aralık 1 aydır. 1 yıl boyunca 3’ten 6’ya kadar kür düzenlenir.

Bununla birlikte, standart tedavi algoritması henüz sonuçlandırılmamıştır ve hCG ile tedavi, spermogramın aylık testesteron ve kandaki testesteron ve dihidrotestesteron kontrolü altında gerçekleştirilmelidir. Bu, aşırı dozların kullanılması, hipofiz ve hipotalamustan geri bildirimin bir sonucu olarak, kendi PH’ının sekresyonunun ikincil baskılanmasına yol açan, aşırı testesteron üretimine yol açtığı için, ayrı ayrı doz ve tedavi seçimlerine izin verir.

HCG preparatları ayrıca, ekzojen testesteron preparatları ile kombinasyon halinde kompleks terapide de kullanılır; bu, endojen seks hormonlarının salgılanmasını uyararak ikincisinin dozunu azaltmayı mümkün kılar.

Androjen eksikliğinin laboratuar ve klinik bulguları ile birlikte, erkeklerde koryonik gonadotropinin uyarıcı tedavisi tercih edilen tedavidir. Prostat hiperplazisi olan erkeklerde, idrar akışını önleyen mesane boynu bölgesinde belirgin bir şekilde belirgin tıkanıklık belirtileri yoksa böyle bir tedavi güvenlidir.

HCG Kullanımına Kontrendikasyonlar

Mutlak Kontrendikasyonlar:

 • Prostat kanseri;
 • Meme kanseri .

Genel Kontrendikasyonlar:

 • İlaca aşırı duyarlılık;
 • Hipofiz tümörleri;
 • Ciddi kalp yetmezliği;
 • Böbrek yetmezliği;
 • Bronşiyal astım;
 • Epilepsi.

Sporda Kullanım

HCG’nin anabolik özelliklerinden dolayı, kas kütlesini arttırmak için öncelikle anabolik ajan olarak vücut yapımında kullanılır. Ek olarak, hipotalamusu vücudun yağ dokusu rezervlerinin tüketimi üzerine yönlendirir. Bu, kasları metabolik ayrışma süreçlerinden korurken, toplam vücut kütlesindeki azalmaya katkıda bulunur.

Bununla birlikte, bu hormon kullanımı mantıklı değildir ve iki ana nedenden ötürü sağlık durumu için tehlikeli bile olabilir:

 • HCG’nin etkinliği, anabolik serilerin steroidlerine kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür;
 • Anabolik etkiler elde etmek için, ilacın hipotalamus, hipofiz ve gonadların işlevleri arasındaki fizyolojik ilişkiyi ihlal eden çok büyük dozlarda kullanılması gereklidir.

HCG kullanımı, anabolik steroidlerin seyrini yaparken sadece testislerin atrofisi riskini azaltmak için gerekçelendirilmiştir. Bu durumda, endokrin bezlerinin fizyolojik eksenini ihlal etmeyen nispeten düşük hCG dozları kullanılır. Aynı zamanda, kas kütlesini korumak ve anabolik steroidlerin bazı yan etkilerini ortadan kaldırmayı mümkün kılar. HCG preparatlarının reçete edilmesi, ayrıca, büyük dozlarda uzun bir (1,5 aydan fazla) anabolik steroidler seyrinden sonra tavsiye edilir. Bu dönemde, protein ve vitaminlerin daha fazla alımına ihtiyacınız var.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mindfulness ile Cinsel Terapi ve İlişkilerde Farkındalık:

Mindfulness ile Cinsel Terapi ve İlişkilerde Farkındalık: Bir Olasılık ve Rastgele Ko…

bobrek-kisti-nedir
Böbrek Kisti Nedir?

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan selim lezyonlarındandır. Böbrek …

esrar
Esrar ve Sertleşme Sorunu

Küresel olarak esrarın kullanımı ve yasallaştırılması artmaktadır. Esrar tıpta birçok…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...