Penis Mantar Enfeksiyonu Nasıl Görünür ve Şikayetleri Nelerdir?

Penis Mantar Enfeksiyonu Nasıl Görünür ve Şikayetleri Nelerdir?

 

Nerede olursa olsun, bir mantar enfeksiyonu aşırı derecede kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir. Ama penis de geliştiğinde? Sinir bozucu olabilir.

Penis mantarı enfeksiyonu bulaşıcıdır, yani eğer varsa, cinsel partnerinize potansiyel olarak bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle, şikayetlerinizin mantar ile ilgili olup olmadığını belirlemek çok önemlidir. İşte penis mantarı enfeksiyonları hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bazı yaygın penil maya enfeksiyonu nedenleri nelerdir?

Candida albicans , Journal of Prevention Medicine'de yayınlanan 2017 tarihli bir araştırmaya göre, penis mantar enfeksiyonuna neden olan en yaygın mantardır .  Penis üzerinde veya çevresinde meydana gelebilecek bir diğer yaygın mantar enfeksiyonu, genellikle kaşıntılı kabarcıklara veya pullu, pul pul dökülen parlak  cilde yol açar aynı zamanda kızarıklık ve renk değişikliği meydana gelir.

Antibiyotik kullandıkdan sonra bir mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Bazen antibiyotikler, mantarların aşırı büyümesini engelleyen "iyi" bakterilerin çoğunu öldürebilir. Bu pratikte mantarın merkeze alınması için bir davettir. 

 

Penis mantarı enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

En yaygın yanılgı, erkeklerin mantar enfeksiyonlarını bilmedikleri için  cinsel organlarındaki değişiklikleri önemsememeleri (renk değişikliği , pullanma ) çok uzun süre  mantar enfeksiyonu ile beraber  yaşamaları.

 • Genital bölgede veya çevresinde kaşıntılı cilt

 • Peniste kuru görünen ve soyulabilir bir döküntü

 • Kenarında küçük kabarcıklar bulunan halka şeklinde bir döküntü (saçkıran benzeri)

 • Penis veya çevresindeki bölgelerde iltihaplı cilt

 • Penis başının şişmesi

 • Penis derisinde beyaz lekeler

 • Cinsel aktivite ile kötüleşen semptomlar


klasik bir  mantar enfeksiyonu

 

Penis mantar enfeksiyonu tedavisinden ne beklemelisiniz?

Bölge çok hassas olduğu için penis mantar enfeksiyonunun şikayetleri endişe verici olsa da, tedavi çoğu zaman şaşırtıcı derecede basittir. Antifungal kremler yada haplarla rahatlıkla tedavi olur 

Bunları genellikle penisinizin temiz, kuru cildine ve etkilenen bölgelere bir ila üç hafta boyunca günde iki kez uygularsınız. 

Penis mantarı enfeksiyonları için herhangi bir ev ilaçları işe yarıyor mu?

Mantar aşırı büyümesini ortadan kaldırmak için mantar önleyici ilaçlara ihtiyacınız olduğundan, penis mantarı enfeksiyonları için kanıtlanmış herhangi bir ev çaresi yoktur. Bu nedenle, kendinizi yoğurt ya da elma sirkesine bulamanın zamanı değil (ki bu sadece cildinizi tahriş edebilir ya da daha fazla kurutabilir). Olası komplikasyonları önlemek için (bundan sonra daha fazlası), bir ilaç kürü için doktorunuzu görmek en iyisidir.

Penis mantar enfeksiyonları ne kadar sürer?

Bu, mantar enfeksiyonunun ne kadar ilerlemiş olduğuna, onu ne kadar hızlı tedavi ettiğinize ve ilaca ne kadar iyi yanıt verdiğine bağlıdır. Enfeksiyonu ilaçlarla tedavi ederseniz, bunları genellikle bir ila üç hafta boyunca uygularsınız.  İdeal olarak bu, mantar enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır. Bu işe yaramazsa, sonraki adımlar ve güncellenmiş bir zaman çizelgesi için doktorunuzu görmeniz gerekir.

Penis mantarı enfeksiyonları bulaşıcı mıdır?

Pratik olarak konuşursak, evet, vajinal, anal veya oral seks yoluyla bir mantar enfeksiyonunu başka bir kişiye geçirebilirsiniz , ancak bu gerçekten bel soğukluğu veya klamidya gibi bir cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar ile aynı şey değildir . Çünkü herkesin vücudunda doğal olarak candida yaşıyor. Penis mantarı enfeksiyonlarına yakalanmaya devam ediyorsanız ve neden olduğundan emin değilseniz, yaşadığınız semptomlar hakkında eşinizle konuşmak iyi bir fikir olabilir.  hem size hem de eşinize maya varlığı açısından test yapılabilir ve bir enfeksiyonu tekrar tekrar  geçirdiğinizi doğrularlarsa yardımcı olacak tedaviler önerebilir (bu, tedavi edilmediğinde hızla bir kısır döngüye dönüşebilir).

Peki, seks yapmak için mantar enfeksiyonunun geçmesini beklemek zorunda mısın? Genel olarak, bu en güvenli seçenektir, ancak gerçekten enfeksiyonunuzun altında yatan nedene ve doktorunuzun tavsiyesine bağlıdır. Fiziksel şikayetleriniz ortadan kalktığında muhtemelen size yeşil ışık yakacaklar.

Penis mantar enfeksiyonu ile idrar yolu enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki fark nelerdir?

Penis mantarı enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya çeşitli CYBE'ler dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına çok benzeyebilir , ancak birkaç önemli fark vardır. Birincisi, hepsine farklı mikroplar neden olur (mantar, bakteri ve virüslerin hepsi burada karışımdadır) ve bu nedenle her birinin farklı tedavileri vardır.

Penis mantarı enfeksiyonu genellikle penisin derisinde yoğun kaşıntıya ve beyaz lekelere neden olurken, idrar yolu enfeksiyonu olmaz. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (NIDDK) göre, bir İYE, ateş ve çok fazla çıkmasa bile neredeyse sürekli bir işeme dürtüsü gibi birkaç ekstra semptomla da ortaya çıkabilir .

Cinsel yolla bulaşan bir dizi enfeksiyon (CYBE), idrar yaparken veya seks yaparken ağrı, iltihaplı cilt ve akıntı gibi penis mantar enfeksiyonununkilerle örtüşen semptomlara neden olabileceğinden, bir CYBE'yi ayırt etmek biraz daha zor olabilir. Şüpheye düştüğünüzde, fizik muayene yapabilecek ve gerekli testleri isteyebilecek olan doktorunuza görünün; teşhisiniz ne olursa olsun, muhtemelen reçeteli tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

 

Kimlerde penis mantarı daha sık görülür?

 • Şeker hastaları
 • AIDS (HIV) hastaları
 • Uzun süre kortizon kullananlar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar
 • Uzun süre antibiyotik kullananlar
 • Eşinde vajinal Candida enfeksiyonu olanlar
 • Kötü hijyen sahipleri
 • Sabun, parfüm gibi maddelere aşırı duyarlılığı olanlar
 • Aşırı kilolu olanlar
 • Kemoterapi alanlar
 • Diyaliz hastaları

 

 

Penis mantarı enfeksiyonunu nasıl önleyebilirim?

Sıcak, nemli koşullar mayanın gelişmesini teşvik ettiğinden, özellikle egzersizden sonra ve cildin terleme eğiliminde olduğu yaz aylarında penisi (ve varsa sünnet derisini) yumuşak sabunla yıkamak özellikle önemlidir. Ayrıca, mantar büyümesini durdurmak için penis derinizin kuru olduğundan emin olun.  (Burada ihtiyacınız olan tek şey bir havluyla hafifçe kurulamak!) Nefes alabilen spor giysiler giymek egzersizler sırasında ve sıcak aylarda da yardımcı olabilir ve terledikten hemen sonra bu giysileri değiştirin. Ayrıca sıcak havalarda dışarıda olacaksanız, sabahları genital bölgenize mantar önleyici sprey veya toz kullanmanız da yardımcı olabilir. Aynı zaman da deri katlantıları önemlidi mantarların en çok yaşamayı sevdikleri yerler  havasız ve karanlık yerlerdir  bu yüzden kilo nedeniyle  deri katlantısı olan yerler bolbol  havalandırılmalıdır.Vücut direncinizi yüksek tutmak  her anlamda  önemlidir bunun için  kaliteli vitamin takviyeleride kullanabilirsiniz

Ve belirli sağlık koşulları penil mantar  enfeksiyonu riskinizi artırabileceğinden, diyabet durumunda kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak gibi durumunuzu yönetmek için adımlar atmak genel sağlığınız için çok önemlidir.

Bununla birlikte, bazen penis mantar enfeksiyonları geliştiğinde  mümkün olduğunca çabuk tedaviye başlamak, hayatınızı (ve penisinizi) başlangıç ​​düzeyine döndürmenin en iyi yoludur.

Kaynaklar:

 1. Uluslararası Koruyucu Tıp Dergisi , Penil İnflamatuar Deri Bozuklukları ve Sünnetin Önleyici Rolü

 2. StatPearls , Balanit

 3. Uluslararası Dermatoloji Dergisi , Ürolojik Dermatoloji: Balanit'in Enfeksiyöz Olmayan Etiyolojilerine Kapsamlı Bir Baskın

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Mahsanas - 22 Mart 2023 Çarşamba
Hocam 1 yıldan uzun süredir penisimde yanma var ve erekte durumumuda etkiliyor ilişkiden sonra yanma artıyor ve sanki penis içerisinde uara var gibi ve ilişki sonrası bir gğn hiç sertleşme olmuyor doktorlara gittim testler yapıldı herşey temiz yardımcı olır musunuz
...
omur erdem akkaya - 22 Mart 2023 Çarşamba
merhaba cinsel tolla bulaşan bir mikrop yada ilişki sırasında penisi zedelemeye bağlı olabilir daha ayrıntılı testler gerekebilir tekrar üroloji başvurmanız lazım
...
Kürşat Cankut Ertekin - 13 Mart 2023 Pazartesi
Kıymetli hocam; 47 yaşında ve bekarım. Son 1 aydır penisimin özellikle başının alt kısmından tatlı bir kaşıntı başlıyor ve iç çamaşırımın üzerinden kurcaladıkça(kaşıdıkça) o kadar artıyorki kaşınma isteği.. Ve bende dayanamayıp sürekli kaşıyorum. Bir yerden sonra sanki cinsel bir ilişki yaşıyormuşum gibi boşalacak kadar oluyorum diyebilirim.1.5 ay önce Doc. Dr. bir üroloğa gittim aynen anlattım. 2 tane iğne yazdı ve antiyotik tedavisi başladık. Hepsini düzenli olarak kullandım. Lakin kaşınmalar dönem dönem devam ediyor. Şu dikkatimi çekti. Boşalma sonrasında kaşıntı hissiyatı artıyor. Sanki boşaldığım zaman kaşıntı tetikleniyor . Ya da bana öyle geliyor. Değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler..
...
omur erdem akkaya - 15 Mart 2023 Çarşamba
Merhaba, Bahsettiğiniz semptomlar, cilt veya enfeksiyon kaynaklı olabilir. Üroloğunuzun yaptığı antibiyotik tedavisi enfeksiyonunuzu tedavi etmiş olabilir, ancak semptomlarınız hala devam ediyorsa, enfeksiyon yeniden ortaya çıkmış olabilir veya başka bir nedenle kaynaklanıyor olabilir. Cilt tahrişi, mantar enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlar gibi diğer durumlar da kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle, bir dermatoloji uzmanına veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışmanız gerekebilir. Muayene sırasında, doktorunuz muhtemelen semptomların nedenini belirlemek için bir dizi test yapacaktır. Boşalma sonrası kaşıntı, prostat veya seminal vezikül (meni kesesi) enfeksiyonları gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla da ilgili olabilir. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için korunmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Son olarak, kaşıntıyı hafifletmek için iç çamaşırınızı pamuklu olanlarla değiştirmek, sıkı giysilerden kaçınmak ve duş sonrasında genital bölgenizi kurulamak gibi tedbirler alabilirsiniz. Umarım bu bilgiler yardımcı olur. En iyi dileklerimle.
...
Metehan uzal - 09 Mart 2023 Perşembe
Hocam merhaba bir kaç yıldan beri penis bölgemde ve çevresinde pullanma kabuklu kızarıklık şekilde mantara benzer şekiller var dermatoloji ve üroloji bölümüne göründüm sadece verdikleri mantar ve kortizon içerikli kremler hiç bir şekilde tedavi etmiyorlar sadece kızışma dönemindeyken baskılama yapıyor. Kaldı ki kortizon kremlerini 1 haftadan fazla kullanmamam gerektiğinide biliyorum.. Şı durumda ne yapabilirim evli ve çocuk sahibiyim öneriniz ve çözümünüz ne olabilir? Teşekkür ederim.
...
omur erdem akkaya - 11 Mart 2023 Cumartesi
Merhaba, endişelerinizi anlıyorum. Penis bölgesindeki pullanma, kabuklu kızarıklık ve mantara benzer şekiller, mantar enfeksiyonu dışındaki birçok cilt rahatsızlığına işaret edebilir. Bu nedenle, öncelikle bir dermatoloji uzmanına tekrar danışmanız ve alternatif teşhis yöntemleri için bir takım testler yapmanız önerilir. Bunun yanı sıra, yalnızca mantar ve kortizon içerikli kremler kullanmak yerine, cilt sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için doğal ve evde uygulanabilecek yöntemleri de deneyebilirsiniz. Örneğin: Bol su içerek vücudunuzu nemli tutun. Temiz ve kuru tutun. Genital bölgenizi her gün yıkayın ve kuru bir havlu ile iyice kurulayın. Cildinizi tahriş edici deterjanlar ve sabunlar kullanmadan nazikçe temizleyin. Pamuklu iç çamaşırı giyin ve dar, sentetik kumaşları önleyin. Aloe vera jeli veya hindistan cevizi yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanın. Banyo yaparken suyun içine biraz deniz tuzu veya elma sirkesi ekleyin. Bu, cildinizdeki zararlı bakterileri ve mantarları öldürmeye yardımcı olabilir. Keten tohumu yağı, çay ağacı yağı veya lavanta yağı gibi doğal yağları kullanabilirsiniz. Bu yağlar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olabilir ve cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olabilir. Yoğurt, kefir veya probiyotik takviyeleri tüketebilirsiniz. Bu, vücudunuzdaki sağlıklı bakteri sayısını artırarak cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, diyetinize de dikkat etmeniz önemlidir. Şekerli ve işlenmiş gıdalardan kaçının ve daha çok sebze, meyve, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve proteinler tüketin. Bu, vücudunuzun genel sağlığını iyileştirerek cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. vitamin takviyesi olarak fullvit tb kullannın Bunlar cilt sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için evde yapabileceğiniz bazı basit adımlardır. Ancak, cilt problemleriniz devam ediyorsa, bir dermatoloji uzmanına danışmanız önemlidir. Uzmanınız alternatif tedavi seçenekleri veya daha ileri tedavi yöntemleri önerebilir.
...
hamzahilaloglu - 04 Mart 2023 Cumartesi
Penis başında yaralar ve kaşıntı ve yanma var
...
omur erdem akkaya - 05 Mart 2023 Pazar
Öncelikle, penis başında yaralar ve kaşıntı gibi belirtiler ciddi bir enfeksiyonun işareti olabilir, bu nedenle bir doktora gitmenizi öneririm. Doktorunuz muhtemelen sorunu teşhis etmek ve uygun tedaviyi önermek için size bir dizi test yapacaktır. Evde yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır: Penis bölgesini temiz ve kuru tutun. Duş veya banyo yaparken, özellikle genital bölgenizi temizlemek için uygun bir sabun kullanın. Cinsel temas sırasında kondom kullanın. Dar ve sıkı iç çamaşırı kullanmaktan kaçının, çünkü bu bölgenin havalandırmasını engelleyebilir. Yüksek şeker içeren yiyeceklerden, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden ve alkol gibi tahriş edici maddelerden kaçının. aynı zamanda vitamin eksikliğide mantar nedeni olabilir bunun için https://www.ademedikal.com/urunler/fullvit bunu kullanın Doktorunuzun önerdiği tedaviyi düzenli olarak uygulayın. Ancak yine de, bu tür belirtiler varsa bir doktora görünmek önemlidir.
...
Ferdi Güngören - 04 Mart 2023 Cumartesi
Hocam son bir sorum olacak yara hiçbir şekilde kaşıntı ve ağrı yapmıyor birde peniste su seklinde akıntı oluşuyor ciddi bir durumu
...
Ferdi Güngören - 28 Şubat 2023 Salı
Penis Başında kabarma seklinde Yara oluşuyor kurutup dökülüyor Ve 7 Aydır Geçmek bilmiyor Sol Bacaktada Kabarcık seklinde yaralar mevcut Nasıl bir yol izleye bilirm Yardımcı ola bilirmsn
...
omur erdem akkaya - 01 Mart 2023 Çarşamba
Söylediğiniz semptomlar, ciddi bir cilt enfeksiyonu veya başka bir sağlık sorununun belirtileri olabilir. Bu nedenle, en kısa sürede bir dermatoloji uzmanına veya bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Doktorunuzun fiziksel muayene yaparak, sorunun ne olduğunu belirlemesi ve uygun tedavi planını önermesi gerekir. Muhtemelen birkaç test yapması gerekebilir, örneğin kan testleri veya cilt biyopsisi yapabilir. Tedavi, semptomların nedenine bağlı olarak değişir. Antibiyotikler veya antifungal ilaçlar gibi ilaçlar kullanılabilir. Tedaviye ek olarak, yaraların temizliği ve yara bakımı da önemlidir. Ayrıca, sağlığınızı desteklemek için sağlıklı bir diyet ve uyku düzeni benimsemek, sigarayı bırakmak ve stresi azaltmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de önerilebilir. Bu nedenle, sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa en kısa sürede bir doktora başvurmanızı öneririm. Doktorunuzun sizin için en iyi tedavi planını belirlemesi ve sağlığınızı kontrol etmesi önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-tumorleri
Böbrek Tümörleri

Böbrek kanseri orta sıklıkta rastlanan bir kanser türüdür. Tüm kanserlerin % 2 – 3 ün…

Taurin Ömrü Uzatan Amino Asit

Taurin steroid kullanıcısının testislerini korur  Sperm üretiminin azalmasını önle…

Masturbasyon Yapmamak  Testosteronu Yükseltir mi ?

Masturbasyon perhizi, bazı erkekler tarafından uygulanan bir tekniktir ve genellikle …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...