Retrograd Ejakülasyon – Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Retrograd ejakülasyon,(geri boşalma, kuru boşalma) ejakülasyon fizyolojsinin nadir bir bozukluğudur  sperm salınımı dış ortamda değil, ters yönde gerçekleşir.

Mekanizma Ve Patolojinin Nedenleri

Fizyolojik durumda, penisin ereksiyonu  ile mesane boynu bölgesinde bulunan proksimal sfinkterin  (büzük) refleks büzülmesi  eşlik eder. Tüm bunlar, idrar yolu boyunca spermin bir yönde ilerlemesini yaratır ve dölün mesaneye geri dönmesini engeller. Patolojik koşullarda bu engeller kalkar

patoloji

Şek. 1 – Retrograd ejakülasyonun meydana gelme mekanizması.

Retrograd ejakülasyonun başlıca nedenleri şunlardır:

ensık görülen sebebi   prostat ameliyatıdır   bu   hastaya    bilgi olarak   ameliyat öncesinde  verilir

 • Polinöropati ile komplike olan diabetes mellitus tip I olan hastalarda uzun bir süre karbohidrat ve diğer metabolizma tiplerinin dekompanse edilmesi;
 • Multipl skleroz, omurilik veya beyin (ensefalit, menenjit, meningoensefalit, tümörler) önceki hastalıkları, bel ya da alt torakal omurganın önceki Yaralanmaları; tüm bu durumlarda, mesanenin sfinkterinin fonksiyonunun sinirsel kontrol hasarına neden  olabilir;
 • Yaşlıların endokrin fonksiyon bozuklukları;
 • Pelvik kemiklerin kırıkları, iç organlara zarar vererek, pelvik organların malign neoplazmları;
 • Mesane, üretra, prostat bezinde cerrahi girişimler;
 • İyi huylu prostat hiperplazisi, prostatit ve alfa blokerler (cardura, tamprost);
 • Spermatik kordun varisleri ve ürogenital sistemin malformasyonları, özellikle de seminifer tübüllerin veya vas deferenslerin mesane veya üretere karışması;
 • Kanın uzun süreli durgunluğunun bir sonucu olarak küçük pelviste kan dolaşımının ilerleyici stazı; alt ekstremite damarlarının, bağırsak, Pulmoner, kardiyak veya karaciğer yetmezliği, düşük fiziksel aktivite, hemoroidal venlerin flebitis fonksiyonlarının yetersizliği durumunda oluşur;
 • antidepresanların ve mesane boynu tonusunda azalmaya neden olan bazı antihipertansif ilaçların kontrolsüz ve uzun süreli kullanımı;
 • Alkol, nikotin veya narkotik zehirlenme.
 • Retoperitoneal cerrahiler örnek testis tümörüne sekonder  retroperitoneal kitle eksizyonu

ilginizi çekebilir https://www.omurerdemakkaya.com/prostatitin-ilk-belirtileri-ve-alevlenmesi

Klinik Ve Tanı

Retrograd boşalma, salgılanan sperm miktarına bağlı olarak, eksik ve tam olarak ayrılır. 2-6 ml’lik bir hacimde alınan normal sperm miktarı. şikayet aspermi(düşük sperm içeriği – 1-1.5 mi) .Bu tür şikayetler  erkekler tarafından “kuru boşalma  ” olarak adlandırılır, ki bu çoğu zaman tam, bazen de biraz daha düşük bir orgazm ile gerçekleşir. Bu bozukluğun diğer belirtileri, cinsel ilişki ve boşalma sonrası bulanık idrardır.

 Bu şikayetlerin varlığı,   tanı için yeterlidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda,  ürolog,  genital organların enflamatuar süreçleri, ameliyat sonrası fibrotik değişiklikler, tümörler vb. İle ilişkili değerlendirebilir

Tanı   da laboratuar da    boşalma sonrası idrar santrifujunda   mikroskobik olarak sperm analizi yapılır   gözlemde idrarda sperm gözlenir. 

tavsiye edilen yazıları 

https://www.omurerdemakkaya.com/prostat-biyopsisi

https://www.omurerdemakkaya.com/prostat-kanseri

https://www.omurerdemakkaya.com/bosalma-nasil-meydana-gelir

Retrograd Ejakülasyon Tehlikeli midir?

Retrograd ejakülasyon  kısırlık sebeblerinden biri olabilir , çocuk doğurma olasılığına sahip değildir, çünkü sperm mesaneye geri kaçar. Zamanında tedavi olmaması psiko-duygusal  çeşitli bozukluklara yol açabilir, ancak retrograd ejakülasyon da  organların patolojik  problemleri meydana gelmez .

Cinsel ilişki sırasında seminal sıvının sürekli yokluğu, birçok erkekte aşağılık duygusuna neden olan orgazm azalmasına ve tatminsizlik hissine neden olabilir. Bu tür anksiyete belirtilerini görmezden gelirseniz ilerleyici problemler meydana gelebilir bu da aktif cinsel aktivitenin bilinçsiz bir şekilde reddedilmesine ve potansiyel bir azalmaya yol açar. Bazı kişiler  için   güçlü bür istektir . Bazı hastalarda meni çıkışı gerçekten çok önemlidir  özellikle bu özelliğini sonradan kaybeden hastalar bu konuda takıntılı olabilir.

 Bu durumun düzeltilmemesi, konjestif kronik prostatite yol açabilir. Konjestif prostatit, retrograd ejakülasyonun doğrudan bir komplikasyonu değildir ve sadece retrograd ejakülasyon dahil olmak üzere bir faktörler kompleksinin etkisi altında ortaya çıkar.

Erkek sağlığı için, retrograd ejakülasyon zarar vermez, ancak erkek üreme sisteminin ana işlevini kaybedilmiş olur.

Tedavi Ve Prognoz

Tedavi seçenekleri retrograd ejakülasyon nedenlerine bağlıdır. Bazen bacakların ve pelvik tabanın kaslarını içeren fiziksel egzersizlerin başlamasından , aktif bir yaşam tarzının sürdürülmesinden, psikotrop ilaçların ve antidepresanların kesilmesinden, hipotansif ilaçların değiştirilmesinden sonra, uyuşturucu kullanımı olmaksızın bozukluğun belirtileri ortadan kalkabilir.

Telafi edilmemiş polinöropatiden dolayı kompanse edilmiş diyabetes mellitus ile (alfa-lipoik) asit veya bunun üzerine dayalı farmasötik preparatların bir sonucu olarak bir etki elde etmek mümkündür – glikozun glikojen formunda kullanımını teşvik eder, sinir dokusunda enerji metabolizmasını ve sinir liflerindeki kan akışını iyileştirir.

Mesanenin ve sfinkterinin (hipertansiyonun yokluğunda) sempatik veya parasempatik innervasyonunun azaltılması, bazen birkaç hafta boyunca sempatomimetikleri alarak telafi edilebilir. Bunlar arasında efedrin, psödoefedrin, midodrin, imipramin vb. kullanılabilir.

Uzun süreli bozukluklar ve yapılan tedavinin etkisinin olmaması durumunda, mesane dolduğunda cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Bazı vakalarda, cinsel ilişkiden önce, parasempatik sinir sisteminin etkisini mesane tonusu üzerine azaltan veya sempatik sistemin etkisini artıran ajanların kullanılması tavsiye edilir. Bunlar antihistaminik, alfa adrenomimetik ve antikolinerjik ilaçları içerir.

Ürogenital organların doğuştan gelen anatomik bozuklukları veya konjenital anormalliklerine bağlı retrograd ejakülasyonun yanı sıra uzun süreli devam eden kronik somatik hastalıkların prognozu çoğu durumda şüpheli veya olumsuzdur.

Retrograd boşalma H Yavetz, L Yogev, R Hauser, JB Lessing… – İnsan…, 1994 – Academic.oup.comRetrograd boşalma nadir görülen bir erkek kısırlığı nedenidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

idrar-testinde-kristalluri-cesitleri-ve-nedenleri
İdrar Testinde Kristallüri Çeşitleri Ve Nedenleri

İdrar kristalleri normal idrar da veya sistemik hastalıklarda bulunabilir, bu yüzden …

insan-koryonik-gonadotropin
İnsan Koryonik Gonadotropin

Modern tıbbın çalışmalarında, önde gelen yerlerden biri hormonların rolü ve bunların,…

Kreatin tam olarak nedir?

Biliş, Kas Onarım, Dayanıklılık, Testosteron ve Çok Daha Fazlası İçin En İyi Araş…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...