Sert Gevşek Sendrom (Hard Flaccid Syndrome)

Kronik pelvik (kalça)ağrı, altı aydan uzun süren göbek seviyesinin altında mevcut ağrı olarak tanımlanır [1,2]. Kronik pelvik ağrı sendromları (CPPS), Batı toplumunda her iki cinsi etkileyen ve yüksek oranda yaygın olan bir sendromdur. Çalışmalar, KPPS’nin, bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde, durumun psikolojik yükü ile birlikte zayıflatıcı fiziksel semptomlar nedeniyle önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir [1-5].

Yakın zamana kadar, bakteriyel olmayan kronik prostatit, erkeklerde kronik pelvik ağrının önde gelen nedeni olarak yaygın bir şekilde kabul edilmiştir [4]. Ancak, sert gevşek sendromu olarak bilinen yeni bir olgu, uzman pelvik taban fizyoterapistleri ve bazı ürologlar tarafından erkeklerde aralıksız pelvik ağrının alternatif bir nedeni olarak kabul edilmektedir.

Halen, yayın hakkında yayınlanmış literatür bulunmamaktadır. Erkek sağlığı ve pelvik taban fizyoterapi forumlarından elde edilen gözlemlenen bilgileri kullanarak –

Sert Gevşek Sendromu Nedir?

Sert gevşek sendromu bir CPPS türüdür. Gerçek yaygınlığı bilinmemektedir, ancak vakalar geç ergenler yaşlarından, 70 yaşına kadar olan erkeklere kadar değişir  forumlarda bildirilmiştir. Semptomlar, doğru tanı ortaya çıkmadan önce yıllarca mevcut olabilir.

Klinik Özellikler

Hastalar genellikle aşağıdaki semptomlardan dolayı tıbbi tavsiye alırlar:

  • Penil ve perineal ağrı. Bu, ayakta durma pozisyonunda daha şiddetlidir, oturma pozisyonunda daha azdır ve sırtüstü iken nerdeyse yoktur. İdrar yaparken ağrı gerilemektedir.
  • Hastalar, pelviste sabit bir kramp / gerginlik hissi ile ilişkili penis kısaldığını bildirmektedir.
  • Penil duyusal değişiklikler, penise dokunduğu zaman uyuşma hissi bildirilebilir.
  • Erektil disfonksiyon. Sabah ve gece ereksiyonlarının kaybı olabilir. Görsel uyaran veya bilişsel düşünceye ek olarak, ereksiyon elde etmek için genellikle aşırı fiziksel stimülasyon gereklidir. Glans (penis başı), ereksiyon sırasında sarkık  yada sonük kalabilir.
  • İdrar akışında azalma ile boşalma ve idrar yaparken ağrı.

şikayetler içinde genellikle uykusuzluk, anksiyete, depresyon, sosyal izolasyon ve intihar düşüncelerine yol açan düşük öz-değer duygusu gibi psikolojik belirtiler eşzamanlı olarak mevcuttur.

Klinik İşaretler

Karın ve dijital rektal muayeneler dikkat çekicidir. Penisin gevşek durumdaki muayenesi, kauçuksu bir doku gibi yarı ereksiyonlu bir penis gibi . Erekte durumda, penisde çok sıkı olma hissi, erkeklerde ereksiyonda penis de  artan ağrı seviyelerini bildiriliyor. Glans penisi normal bir ereksiyondan farklı olarak sarkık kalabilir.

Etiyoloji

Bu durumun gerçek etiyolojisi bilinmemektedir. Birçok CPPS gibi, sert gevşek sendromunun gelişiminin, çok faktörlü olduğu düşünülmektedir. Biyolojik, psikolojik ve sosyal etkilerin tümü, pelvik taban ve penisin kaslarına nörovasküler tedariği değiştirerek durumun gelişimine ve ciddiyetine katkıda bulunur.

Stres, pelvik taban kaslarının uzamış kasılmasına yol açarak bu durumun gelişmesi için anahtar bir risk faktörüdür. Stres,  cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında doğrudan peniste bir yaralanma ya da yaralanma olmaması durumunda psikososyal sıkıntıya sekonder stresle tetiklenebilir.

Stres ,adrenalinin ilkel kaç yada savaş tepkisi ile serbest bırakılmasını tetikler. Vücuda yüksek uyarıya girmesi; Kanı, mide gibi belli iç organlardan uzuvların ve pelvisin kaslarına doğru yönlendirilir.

Stres ve sert gevşek sendromunun gelişimi arasındaki ilişkiyi açıklamak için önerilen biyolojik teorilerden biri şöyledir:

  • Fiziksel ya da psikolojik olan ilk stres, pudendal sinirin perineal dalı yoluyla pelvisin kaslarına artan sempatik uyarımla sonuçlanan anormal bir savaş yada kaç cevabını tetikler.
  • Adrenalin, noradrenalin ve kortizolün dalgalanması, aferent sinir liflerinden artmış uyarı, artmış kas kontraksiyonu yanı sıra, bulbospongiosus, ischiokavernous kas ve levator ani kaslarına artan kan akışını teşvik eder.
  • Ischiocavernosus ve bulbokavernosus kasının sürekli kasılması, derin dorsal venin sıkıştırılmasıyla penisten venöz çıkışın tıkanmasına neden olur. Bu işlem, flaccid durumdaki yarı tıkalı penis görünümden sorumlu olması muhtemeldir.
  • Kasların uzamış kasılması nörojenik inflamasyona bağlı pelvik myoneuropati ile sonuçlanır. Kaslar fiziksel olarak gevşeme,  yeteneklerini kaybeder. Şiddetli kramplar, kenetleme hissi erkeklerde , penis kısalması, erektil ve idrar disfonksiyonu tanımlanır.
  • Miyofasyal sendrom daha sonra ortaya çıkar. Kaslarda çoklu ağrılı tetik noktaları gelişir ve bu da alanın aşırı duyarlı hale gelmesine neden olur. Penis / pelvise hafif bir uyarım, aferent ve efferent sinir impulslarının karmaşık bir dizisinde sonuçlanır, bu da nöropeptidlerin salgılanmasıyla sonuçlanır, bu da sonuçta şiddetli ağrıya ve ağrının başlangıç ​​uyaranına orantısız olarak meydana gelmesine neden olur.

Bu sendromun gelişimine katkıda bulunan psikososyal faktörler, durumun psikoseksüel yapısı ile ilgilidir. Erkekler, stresin arttığı zamanlarda semptomların kötüleştiğini veya nüks ettiğini bildirmektedir. İnsanların kısır döngüye sıkışıp kalması nadir görülen bir durum değildir. Sıklıkla, stres ve anksiyetenin aşırı seviyelerine yol açan durumlar pelvise daha fazla sempatik bir uyarımı tetiklerler.  Hastalar  , aşırı derecede mastürbasyon veya cinsel teknikler gibi sık  olaylar için kendilerini sıklıkla suçlarlar ve  bu psikolojik durumu dahada bozar . Genel olarak vücut imajı algısı, cinsel organlarının hiyearşisi yüksektir. Kendilerini yetersiz hisseder ve bu da değişmiş bir libido ve cinsel ilişkilere duyulan nefrete sebep olabilir. Zaman içinde kronik olarak yüksek kortizol seviyeleri, libido ve cinsel performansı değiştirebilen düşük testosteron seviyelerine yol açabilir. Bu, erkeklik kaybı olarak algılanmasına yol açabilir [6-11].

 Tanı

Tüm kronik ağrı sendromlarında olduğu gibi sert flaccid sendromu da ekartasyon tanısıdır [3,4]. Çoğu hasta yı birçok doktor görür ve doğru teşhis yapılmadan önce Peyronie hastalığı gibi alternatif durumlar ile yanlış teşhis alabilir. Erkeklerin yoğun bir değerlendirme  almış olmaları nadir değildir: hormonal profilleme ve prostat spesifik antijen (PSA), idrar tahlili ve idrar kültürü, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ekartasyonu,  sistoskopi, penis Doppler ultrason ve pelvisin MRI gibi kan testleri / penis, hepsi normal sonuç verir.

Klinik öykü ve muayene, tanıya yönlendirmeye yardımcı olabilir. Anahtar belirtiler ve semptomlar penisin kısalması olabilir (bu oldukça öznel olmasına rağmen), sırtüstü pozisyonda ve işeme sırasında gerileyen kronik ağrı ve erkeklerde penis genellikle “hissiz” olarak tanımlanır. Daha önce de belirtildiği gibi, muayene sırasında penis, sarkık halde yarı gevrek olabilir ve kauçuksu bir dokuya sahip olabilir.

Yönetim

Sert flaccid sendromunun, kötü bir şekilde anlaşıldığı ve ürologlar tarafından henüz bir hastalık olarak kabul edilmediği için tedavi edilmesi zordur. Herhangi bir ÇKPS ile olduğu gibi, bu hastaları yönetirken çok modlu bütünsel bir yaklaşımın benimsenmesi çok önemlidir [4].

Bu durumun yönetiminde en önemli adım, fiziksel olarak penis ile işlevsel olarak yanlış bir şey olmadığı ve bunun kronik bir ağrı sendromu olduğu güvencesini saglamak . Hastaya, hastalığını çevreleyen anksiyetenin bir kısmını hafifletebilecek semptomları için kendini suçlamamasını saglmak [12-14].  nöropatik ağrılar için basit analjezi ve ilaç kullanımı semptomların giderilmesi için kullanılabilir [4]. Kontrol edilen pelvik taban, biofeedback ve tetik noktası fizyoterapisi, ters Kegel egzersizleri ve Z-asaları ile, erkeklerin kendi pelvik tabanlarını rahatça gevşetmek için evde uygulayabilecekleri ve uygulayabilecekleri teknikleri öğrenmelerini sağlar [15,16].

Anksiyete, bu durumun ilerlemesi ve devamlılığı için temel risk faktörü olduğundan, danışmanlık için erken başvuru ve bilişsel davranışçı terapi (BDT) yönetimde çok önemlidir. Hastalara stres yönetimi tekniklerinin  gelişimini teşvik ederken, herhangi bir altta yatan duygusal sorunu ele almak önemlidir. Bir semptom günlüğünün tutulması bu konuda yardımcı olabilir. İyi uyku, hijyen, sağlıklı beslenme ve egzersizin teşvik edilmesi, stresi azaltmaya ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinen tüm faktörler önemlidir. Düzenli egzersiz, aynı zamanda, karın kaslarını güçlendirerek, pelvik taban kasının basıncını arttırdığı için faydalıdır.

Nefes alma egzersizleri ve meditasyon, yoga veya egzersiz ile dikkatin teşvik edilmesi gibi rahatlama teknikleri, bu  durumun başarılı yönetiminde hayati öneme sahiptir [17-20]. Bilişsel davranışçı terapi, hastaların hastalara kronik bir durumla yaşamaya uyum sağlamalarına  yardımcı olabilir.

Sonuç

Üriner ve erektil disfonksiyona bağlı kronik pelvik ağrı ile başvuran her yaştan erkekte sert flaccid sendromu düşünülmelidir. Şu anda bu durum ürologlar tarafından evrensel olarak kabul edilmemiştir, çünkü konuyla ilgili yayınlanmış literatür sayısı sınırlıdır. Sendromun farkındalığını artırarak, erken tanı, daha az yanlış tanı ve uygun tedaviye daha hızlı erişim sağlamak amacıyla bozukluğun daha iyi anlaşılmasını sağlamayı umuyorum.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

zeytin-yagi-ve-iktidarsizlik
Zeytin Yağı Ve İktidarsızlık

Zeytinyağı, sayısız kullanımı sayesinde son derece eşsiz bir üründür: pişirme, salata…

ERKEN BOŞALMAYI TETİKLEYEN ETKENLER ?

Boşalma inanılmaz bir süreçtir. Boşalma fonksiyonu, Hercanlının hayatta kalmasının te…

sedanter-hareketsiz-yasam-tarzi-erkekler-icin-neden-tehlikelidir
Sedanter (Hareketsiz) Yaşam Tarzi Erkekler İçin Neden Tehlikelidir?

Bir erkeğin gün boyu ayakları üzerinde çalıştığı, kendini ve ailesini beslediği evrim…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...