Stresin Testesteron Seviyeleri Üzerine Etkisi

Modern dünyada sürekli stresin testesteron azaltmakda olduğunu anlamak önemlidir. Düşündüğünüz, sürekli olarak biyokimyasal süreçleri etkiliyor. Dolayısıyla, hislerinizi kontrol etmeyi öğrenmek önemlidir – onların üzerinize hakim olmalarına izin vermemek. Anahtar noktalar:

  • Kronik stres testesterona karşı etki eder;
  • Testesteron, kronik efora karşı etki eder.

Erkekler genellikle ciddi şekilde hasta olduklarında kronik stres durumunda olduklarını öğrenirler. Erkeklerde stres genellikle sadece depresyon olarak değil, düşmanlık ve sinirlilik şeklinde kendini gösterir.

Kronik Stresin Vücudunuza Ne Yaptığını Tanımayı Öğrenin

Stres hormonları. Şu anda büyük bir seyircinin önünde bir konuşma yapması isteniyor. Stres hormonları kortizolve adrenalinin etkilerini anında hissedeceksiniz. Bu kimyasallar, doğrudan kritik bir durumda olma gibi kısa ömürlü durumlarda yararlıdır. Vücudunuz tehlikede olduğunda, üstesinden gelmenize yardımcı olan hormonları atar.

Ne yazık ki, uzun bir süre için tehlike altında hissediyorsanız (finansal, evlilik, iş veya aile sorunları ile uğraşıyorsanız), bu stres hormonları eylemlerini durdurmaz.

Sürekli duygusal stres vücudunuzda kimyasal bir etkiye sahiptir, bunlardan biri testesteronu nötrleştiren sürekli kortizol üretimidir.

Stresin fiziksel etkileri. Kronik stres tüm diğer patolojik koşullara katkıda bulunan evrensel bir kötülüktür. Örneğin, stres eklem ağrısı, mide ekşimesi, deri döküntüleri, astım ile nefes darlığı, migren baş ağrıları, doğum sorunları, vb. Artırır. miktarı. Karaciğer deposundan çıkan kandaki şeker ve yağ seviyesi artar. Beyin ve kaslara kan akışı artar, böylece “kaçabilirsin ya da savaşmaya devam edebilirsin.” Testisler ve penis de dahil olmak üzere iç organlara kan akışı azalır. Kan pıhtılaşabilirliği artar. Sperm sayısı azalmaktadır. Orgazmın kalitesi düşüyor. Vücuttaki 700 kasın çoğu gerilerek ağrılığa yol açar. Yorgun olursun. İştahın azalır. Huzursuz, tuzağa düşmüş hissediyorsun. Ağzınızda ifadeleriniz var (bağışıklık sistemi zayıflamış olduğundan). Uyumakta zorlanıyorsun. Kalp krizi geliştirme riski önemli ölçüde artmaktadır.

Stresin duygusal etkileri. Testesteron, stresin tüm olumsuz etkilerine dayanmaya zorlanır. Testesteron seviyeleri normal olmadığında, zevk aldığınız şeylere ilgi azalır. Duygular olarak çekilir ve uzaklaşır, sevdiklerinizle iletişim kurmak istemezsiniz. Kolayca sinirlenirsin. Alaycı olursun. Sürekli bir endişe hissediyorsun. Herhangi bir sebepten öfkelenirsiniz ve çöküşün eşiğinde hissedersiniz. Konsantre olmanız zor. Çok fazla gereksiz düşünceniz var. Programınızın gerisinde kaldığınızı hissediyorsunuz. Kendine güvenini kaybedersin. Seks yapmak için bir isteğin yok. Düşman olursun.

Stresin fiziksel ve duygusal etkileri birbirine bağlıdır. Stresin fiziksel etkilerinin duygusallaşabileceğini ve bunun tersini anlamak önemlidir. Stresi azaltmak için bunu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Akıl, bedenin ve bedenin üzerine hakim olabilir – akıl üzerinde.

Hızlı Stres Yönetimi Tekniklerini Kullanın

Birkaç dakika içinde stresle başa çıkmaya yardımcı olurlar. Talimatları uzun süre takip ederseniz, bu tekniklerin kullanılması önemli sonuçlar verecektir. Ardından daha fazla sürdürülebilir rahatlama elde edersiniz.

Müstakil olun. Gözlerinizi kapatın ve yaptığınız her şeyi, hareketleri ve hatta herhangi bir düşünceyi bırakın. düşünceleri kapatın – endişelerinizle aşırı uğraştınız. Derin nefes al, nefesini 1 veya 2 saniye tut. Şu anda, tüm sorunları, deneyimleri ve düşünceleri bırakın, hiçbir şey sizi rahatsız etmemelidir.Bu tekniği uygulamaya başladıkça, stresle ortaya çıkan fiziksel anormalliklerin çoğunun ortadan kalktığını fark edeceksiniz – kan basıncı, kas gerginliği azaldı ve kalp aktivitesi düzeldi. Düşünceleri kapatmak, zihni temizler ve rahatlatır.

Derin nefes al. Uzun, yavaş nefes alma hareketleriyle mümkün olduğunca derin nefes alın, 5-12 kez. Mümkün olduğunca derin nefes alın. Daha dolu nefes almak için derin nefes al.

Nefes, kan basıncı ve kalp atışı ile birlikte sinir sistemi tarafından düzenlenir. Bilinçli derin ve yavaş nefes almak, sinir sisteminize konuşmak gibidir. Bu, vücudun hızını azaltır.

Çeneyi yukarı çek. Bir “kaplumbağa” yapın: kaplumbağa kafasını kabuğuna çekerken çenenizi olabildiğince yukarı çekin. Bu pozisyonu birkaç saniye basılı tutun. Bu 5-12 kez tekrarlayın.

Bu, boyun ve üst omuz kuşağında oluşan kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olan harika ve basit bir egzersiz. Bu özellikle masada oturan çok fazla zaman harcayan erkekler için yararlıdır, tek bir pozisyonda kambur.

Omuzlarını oynat. Maksimum genliğe sahip omuzlar ile dairesel hareketler gerçekleştirin. 5-12 kez tekrarlayın. Egzersizi zıt yönde tekrarlayın, maksimum genlikle dairesel hareketler yapın. Bu basit egzersiz, boyun, kollar ve üst omuz kuşağında oluşan kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olur. Masada aynı pozisyonda çalışan ve sürtünme bu egzersizi günde birkaç kez yapmalıdır.

Yürüyüş. Bir daire içinde yürüyün. Yürüyüş (volta) , aşırı enerji ve endişeden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yürümek, beyni acil sorunlar hakkında düşünmekten alıkoyar.

Öfkenizi durdurun. Uyarana tepki vermek yerine, öfkenizi sadece sağ elinize konsantre etmeyi öğrenin (solak olsanız bile). Gerilimin elden geçmesine izin vererek, olumsuz sonuçlara yol açan öfke yi bastırın. Negatif enerjinin çıkışı sessizdir ve en önemlisi fark edilir değildir.

Ancak sağ elinizi kullanmak önemlidir, çünkü kalbinizin karşı tarafındadır. Sol elinizi kullanırsanız, voltajın bir kısmı kalp sistemine aktarılır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

serbest-ve-total-testesteron-arasindaki-fark-nedir
Serbest Ve Total Testesteron Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu laboratuvar ve tanı merkezlerinde, normalde erkeklerde 175-800  olan total teste…

erkeklerde-testesteron-nasil-uretilir
Erkeklerde Testesteron Nasıl Üretilir?

Androjenler erkek prensibinden sorumlu olan steroid hormonlardır: erkek üreme sistemi…

testesteron-ve-kardiyovaskuler-sistem
Testesteron Ve Kardiyovasküler Sistem

Kardiyovasküler hastalıklar testesteron üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Eğer da…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...