Testesteron Artıran Yiyecekler

Erkeklerde testesteron düzeylerinin artmasında temel noktalardan biri besindir. Bir erkeğin yediği seks hormonlarının seviyesini belirler. Androjenlerin sentezini artıran maddelerin, vitaminlerin ve minerallerin varlığından dolayı testesteronu artıran ürünlerin özellikleri.

Eğer doğal testesteron üretimini artırmaya karar verirseniz, o zaman modern insanın sağlığındaki temel faktör olan beslenmeyle başlamalısınız.

Deniz Ürünleri

(hamsi, levrek, yengeç, alabalık, ringa balığı, uskumru, somon, sardalya, istiridye, istiridye, karides, ton balığı)

Deniz ürünleri, testesteron sentezi için çok önemli olan omega-3 ve omega-6 doymamış yağ asitlerini içerir, A vitamini, E, selenyum, açısından zengindir ve ayrıca az miktarda çinko içerir – testesteronun başarılı sentezi için gerekli ana eser element. Buna ek olarak, balıklar mükemmel bir protein kaynağıdır ve bu açıdan ete tercih edilir .

Deniz ürünleri arasında istiridyeler, erkek sağlığı için sağlık açısından bir liderdir. Yüksek çinko içeriği için değerli: 100 g ürün başına 16 mg. 100 gr istiridye günlük çinko ihtiyacini dolduruyor. Ancak bu menü her bölge için  için geçerli değildir.

Daha uygun deniz mahsullerinden, yukarıda sunulan deniz balığı türlerine dikkat etmelisiniz, çünkü bunlar, özellikle kanı seyrelterek, kardiyovasküler sistemin hastalıkları üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olan, çok sayıda omega-3 çoklu doymamış yağ asidi içerir. Testesteronun etkin dağılımı için kan incelmesi de önemlidir: androjenlerin biyolojik etkilerini göstermeleri için, üretim bölgesinden hedef organlara verilmesi gerekir.

Nasıl kullanılır?

Nazik ısıl işlemle (buharda pişirilmiş,hafif  pişirme) deniz ürünlerini kullanmak daha iyidir. Örneğin, sebzelerle haşlanmış balık, besin açısından tam bir diyettir. Tuzlanmış (tuz – testesteronun düşmanlarından biri), füme, kurutulmuş, kızartılmış, konserve ürünlerden kaçınmak gerekir – bu hazırlama yöntemlerinin çoğu sadece vücuda zarar verir.

Ne kadar kullanmalı?

Deniz ürünlerini haftada en az 3 kez kullanın. Genel olarak, Akdeniz diyeti en dengeli ve faydalı insan diyetlerinden biri olarak kabul edilir, bu nedenle aşırı uçların ötesine gitmek zordur. Endişe oluşturan tek şey deniz ürünlerinin kalitesidir: çevre kirliliği, kirli sularda yaşayan aşırı balık tüketiminin vücudun zehirlenmesine neden olabileceğine yol açabilir. Bu bağlamda, doğal ortamlarında yakalanan balıkların balık çiftliklerinde yetiştirilenlerden daha iyi seçilmesi tercih edilir, ancak bu bile ürünün% 100 kalitesini garanti edemez.

Erkekler taze donmuş ton balığı tüketimini haftada 1 kez sınırlandırmalıdır. Bu, vücuttaki civa birikmesinden kaynaklanır.

Meyveler, Sebzeler

(turpgiller (pancar), pancar, yeşil üzüm, şalgam, kayısı, kavun, havuç, kuru üzüm (koyu ve açık), limon, mango, nektarin, portakal, papaya, şeftali, armut, ananas, kabak, tatlı patates, sarı biber , kabak, siyah frenk üzümü, yabanmersini, nar, erik, kuru erik)

Meyveler ve sebzeler birçok zararlı maddenin etkisini etkisiz kılar, yediğimiz diğer yiyeceklere de panzehir olarak hizmet ederler. Et ve işlenmiş gıdalarla birlikte tükettiğimiz toksinlerin etkilerini nötralize etmede yardımcı olan çeşitli vitaminler, demir, su, lif ve antioksidanlar içerirler.

Sebze ve meyvelerde bulunan lif, kandaki şeker ve kolesterol miktarını azaltır ve böylece insülin düzeyini düşürür, ki bu da testesteronun etkinliğini artırır. Selüloz ayrıca tahıllarda da bulunur: buğday, yulaf, yulaf ezmesi ve işlenmiş ürünleri.

Taze meyve ve sebzeler konserve, dondurulmuş veya kurutulmuş olduğundan daha sağlıklıdır. Parlak renkli meyveler ve sebzeler seçin: ama gözünüde boyamasın ,ne kadar parlaksa, içerdikleri daha fazla besinler o kadar taze olur.

Yeşil seçin. Yeşil sebzeler ve meyveler, büyümeden sorumlu olan lutein içerir. Bir antioksidan görevi görür ve birçok kimyasal reaksiyon için katalizör görevi görür. Kullanım için önerilir: roka (yeşil salata), pancar, Çin lahanası, Brüksel lahanası, brokoli, beyaz lahana, karnabahar, yeşil üzüm, hardal, maydanoz, soğan, ıspanak, şalgam, su teresi.

Diyet ham  sebze (beyaz lahana, Pekin, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli) eklediğinizden emin olun – bunlar indeks-3-karbinol madde içerir.

Taze kereviz normal testesteron üretim döngüsüne katkıda bulunur.  Bu bitki aynı zamanda libidoyu artıran bir hormon olan androsterona da yardımcı olur.

Turuncu veya sarı seçin. Turuncu ve sarı meyveler ve sebzeler ayrıca karotenoidler, karotenler ve biyoflavonoidler içerir. Bu maddelerin kalp krizi ve kanserin önlenmesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin normal aktivitesine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Kullanım için önerilen: kayısı, kavun, havuç, kuru üzüm, limon, mango, nektarin, portakal, papaya, şeftali, armut, ananas, balkabağı, tatlı patates, sarı biber, kabak.

Greyfurt yemeyin. Greyfurt, karaciğerin östrojeni parçalama yeteneğini azaltan kimyasallar içerir.

Kırmızıyı seç. Kırmızı sebze ve meyveler likopenler ve antosiyaninler olarak bilinen karotenoidler içerir. Genital ve idrar sisteminin iyi çalışmasına katkıda bulunurlar, çeşitli kanser türlerine karşı ve kalp krizinden korunurlar. Kullanım için önerilen: kiraz, kızılcık, ahududu, kırmızı üzüm, çilek, domates, karpuz.

Kırmızı üzümler ve tohumları, testesteronun östrojene dönüşümünden sorumlu aromataz enziminin aktivitesini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler, bitki maddeleri içerir . Bu kısmen kırmızı şarap ve üzümlerin kullanımıdır ( resratvasol).

Mavi veya mor seçin. Mavi ve mor meyveler ve sebzeler, antosiyanidinler ve proantosiyanidinler gibi büyük miktarlarda madde içerir. Yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Kullanım için önerilen: Siyah frenk üzümü, yabanmersini, nar, erik, kuru erik, kuru üzüm.

Nasıl kullanılır?

Doğal formda, pişirmeden veya minimum ısıl işlemle (buharda pişirilir) pişirilmeden kullanın. Meyvelara gelince, Karpuzu tek kullanımlık ek olarak, örneğin, tahıl olarak ekleyebilirsiniz. Öte yandan, reçel meyveleri faydalı değildir çünkü çok fazla şeker içerirler – başka bir testesteron düşmanı.

Zaman zaman, tükettiğiniz sebzelerin ve meyvelerin rengini değiştirin – çeşitlilik ve deney için.

Ne kadar kullanmalı?

Meyve ve sebzeleri günde en az 3 kez ve tercihen 3 veya hatta 6 kez yiyin. Ancak resmi kaynaklar şunu öneriyor: günde 2 ila 4 servis meyveler, günde 3 ila 5 servis oluşan meyveler. Diyetinizi günlük% 50 ham (canlı) gıdalardan elde edelim.

Yeşillik

(hardal, maydanoz, ıspanak, soğan, kişniş, roka, su teresi)

Testesteron artırmak için yararlı yeşiller nedir? İlk olarak, testesteron üretimini uyaran erkek hormonlarının bitki formlarının içeriği (örneğin, ıspanak büyük miktarlarda androsteron salınmasına neden olur). İkincisi, organik vitamin ve minerallerin içeriği (maydanoz organik çinko içerir). Üçüncü olarak, yeşiller belirgin bir antibakteriyel ve yara iyileştirici etkiye sahip olan bir çok klorofil içerir.

Nasıl kullanılır?

Yeşiller kesinlikle taze olmalı, yani pişirilmemelidir. Çorbada, yeşillikleri, tamamen pişirildikten sonra, yani yeşillikleri yemek pişirmeye maruz bırakmadan atmak gerekir.

Ne kadar kullanmalı?

Günlük rasyonun bir grup yeşillik içermesi arzu edilir. Eğer et yerseniz, yeşillikler (yan yemekler olmadan), taze . Yeşiller et için mükemmel bir “panzehir”, çünkü sindirimini iyileştirir ve bazı zararlı etkileri nötralize eder.

Selüloz Ve Tahıllar

(arpa, karabuğday, darı)

Tahıl ekinlerinin bir parçası olan büyük miktarda selüloz, seks hormonlarının sentezi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve tüm pozitif fenomen zincirini tetikler. Böylece, bağırsağa giren lif, küçük pelvisin organlarında mikro dolaşımı geliştiren peristaltizme (hareket)neden olur aynı zamanda östrojenin tekrar geri emilmesine engel olur . Rektumun sık sık boşalması erkekler için çok önemlidir, çünkü bağırsaktaki çürüme ve fermantasyon süreçleri,  balteri üremesine neden olur, küçük pelvisin yakın organlarına iletilen ısının salınmasıyla birlikte gelir. Skrotumun artan sıcaklığı, seks hormonları ve spermlerin normal üretimi için kabul edilemez .

Tam tahıllardan “kaba” yani kabuklu tahıl kullanılması gereklidir – bunlar maksimum miktarda lif içerir. Üretim sürecindeki anlık dolgular, birçok yararlı unsuru kaybeder.

Nasıl kullanılır?

Yüksek ateşte uzun yulaf lapası pişirmeyin.  hafif bir sıcaklık modunda (60 ° C’ye kadar) pişirmek, küçük bir ateşte gerekli süreyi kısaltmak için daha iyidir.

 

Ne kadar kullanmalı?

Yulaf lapası her gün tüketebilirsiniz .

Baharatlar

(sarımsak, soğan, kakule, biber, köri, zerdeçal)

Baharatlar, östrojen etkisini ksenonöstrojen olarak bilinen çevreden nötralize eder. Bazı baharatlar östrojeni (sitokrom P 450 enzimi) işleyen enzimlerin etkisini arttırır, böylece östrojen vücuttan daha verimli bir şekilde elimine edilir.

Diğer yandan, tuz alımı bir erkekle ciddi şekilde kısıtlanmalıdır .Baharatların erkek üreme sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, ulusal mutfakta (Hindistan, Müslüman ülkeler) birçok baharat ve baharatın kullanıldığı ülkelerde, yüksek bir doğum oranının olması ve erkeklerde sperm kalitesinin çok daha iyi olmasıdır. 

Tablo 1 – Erkeklerde testesteronu artıran ürünler.

Ürün tipi ürünler Özel talimatlar Faydaları
deniz ürünleri Hamsi, levrek, yengeç, alabalık, halibut, ringa balığı, uskumru, pollock, somon, sardalya, istiridye, istiridye, karides, ton balığı Deniz balıklarının en yararlı yağlı çeşitleri Omega-3 asitleri, selenyum, çinko, iyot içerir
Meyveler, sebzeler, meyveler Közlenmiş sebzeler (lahana), pancar, yeşil üzüm, şalgam, kayısı, kavun, havuç, kuru üzüm (koyu ve açık), limon, mango, nektarin, portakal, papaya, şeftali, armut, ananas, balkabağı, tatlı patates, sarı biber, kabak, siyah frenk üzümü, yaban mersini, nar, erik, kuru erik Ham yemekten en büyük fayda Birçok vitamin, mineral, lif içerir. Farklı lahana türleri anti-östrojenik etkiye sahiptir.
yeşillik Hardal, maydanoz, ıspanak, soğan, kişniş, roka, su teresi Ham tüketin. Çorbalarda, pişirmeyin ve pişirin sonunda ekleyin. Androjenlerin sentezini artıran vitaminler, mineraller ve maddeler içerirler.
Selüloz ve Tahıllar Arpa, karabuğday, darı Tam tahıllı hububatlar seçilmelidir (yani, anlık olmayan hububatlar) Çok miktarda lif pelvik organlarda kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
baharatlar Sarımsak, soğan, kakule, biber, köri, zerdeçal Tuz diyetten hariç tutulur veya öğütülmüş biberle değiştirilir. Bir erkeğin vücudundan estrojenin daha iyi çıkarılmasına katkıda bulunun

Bütün bunlara rağmen testosteron artırıcı  performans   üzerine bir suplement ,destek ürünü istiyorsanız  linke tıklayın Erkeklerin için dizayn edilmiş  takviye edici gıdalar 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

testesteron-eksikligi-ve-testosteron-tedavisi-sizin-icin-uygun-mu
Testesteron Eksikliği ve Testosteron Tedavisi Sizin İçin Uygun mu?

Son zamanlarda düşük cinsel dürtü (libido),Yorgunluk ve zayıf enerji seviyesi,azalan …

stresin-testesteron-seviyeleri-uzerine-etkisi
Stresin Testesteron Seviyeleri Üzerine Etkisi

Modern dünyada sürekli stresin testesteron azaltmakda olduğunu anlamak önemlidir. Düş…

testesteronu-etkileyen-diger-hormonlar
Testesteronu Etkileyen Diğer Hormonlar

Testesteron sentezinin düzenlenmesi hipotalamik-hipofiz sisteminde meydana gelen karm…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...