Testosteron ve Eklem Ağrısı İlişkisi

 

Testosteron ve Eklem Ağrısı İlişkisi

Araştırmaya göre, “androjenlerin bağışıklık ve inflamatuar yollarda rol oynadığına dair kanıtlar var” [3].

Bu büyük olasılıkla, androjen reseptörleri eklem sıvısında  - eklemlerinizi esnek tutan küçük yağlayıcı torbada - bulunur.

Son araştırmalar, düşük testosteron düzeylerinin romatoid artritten kaynaklanan eklem ağrısı için bir risk faktörü olduğunu göstermektedir [4].

Annals of Rheumatic Diseases - yayınlanan vaka kontrol çalışmasında en düşük androjen seviyelerine sahip erkeklerin eklem ağrısı geliştirme olasılığının çok daha yüksek olduğu tespit edildi.

Çalışmada, düşük testosteronun yalnızca eklem ağrısı için bir risk faktörü oluşturmadığını, aynı zamanda şikayetleri daha da kötüleştirebileceğini buldular.

Eklem ağrısında hastalık riski genleriyle testosteron seviylerinin ilişkisi

Başka bir çalışma, düşük serum testosteron seviyeleri ile HLA adı verilen bir gen türü arasında açık bir bağlantı olduğunu buldu [5].

Bir antijen türü olarak HLA genleri eklem sağlığının önemli düzenleyicileridir ve seviyeler çalışmadığında eklem hastalıkları riski artar (artrit, Reiter hastalığı ve ankilozan spondilit).

Artrit hastalarında yüksek hipogonadizm sıklığı

Son olarak, Rheumatology  [6] adlı dergide yayınlanan bir çalışma  , düşük testosteronun eklem, kemik ve sırt ağrısı koşullarında 'patojenik rolü' olabileceğini öne sürdü.

Eklem ağrısı olan 104 erkekten 33'ünün hipogonadik olduğu bulundu. Bu çok büyük bir sayı gibi görünse de, düşük T'ye sahip olmayan 7 ile karşılaştırıldığında, 4 kattan fazla  bir oran vardır.

TAbiki  daha çok araştırılması gereken bir konu olsada testosteron  ve eklem sağlığı arasında   bir ilişki   olduğunu gösteren birçok yayın vardır 

 

  1. Hall, GM et al. Romatoid artritli erkeklerde randomize bir testosteron tedavisi denemesi. Br J Romatoloji. 1996; 35: 568-573

  2. Pikwer, M et al. Erkeklerde testosteron seviyeleri ile gelecekteki romatoid artrit riski arasındaki ilişki: popülasyona dayalı bir vaka kontrol çalışması. Ann Rheum Dis. 2014; 73(3): 573-9

  3. Ollier, W et al. Erkeklerde düşük testosteron düzeylerinden belirli HLA haplotipleri sorumlu mudur? İşaretleyiciler. 1989; 7(3): 139-43

  4. Tengstrand, B ve ark. Romatoid artritli erkeklerde biyoyararlı testosteron - yüksek hipogonadizm sıklığı. Romatoloji. 2002; 41(3): 285-289

  

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-tumorleri
Böbrek Tümörleri

Böbrek kanseri orta sıklıkta rastlanan bir kanser türüdür. Tüm kanserlerin % 2 – 3 ün…

jinekomasti
Jinekomasti

  Meme bezi her iki cinsiyetteki çocuklara da aynı şekilde bulunur, ancak ergenlik dö…

uretra-darliklari-idrar-yolu-darliklari
Üretra Darlıkları (İdrar Yolu Darlıkları)

  Üretra  (sidik borusu) darlığı;üretra darlıkları sidik borusunda gelişen,  fibrotik…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...