Böbrek Kisti Nedir?

Böbrek Kistleri ve Sınıflaması

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan selim lezyonlarındandır. Böbrek kistinin görülme sıklığı yaş ilerledikçe artış göstermektedir. Genellikle rastlantısal olarak, yapılan ultrasonografi (Şekil-1) ya da diğer radyolojik değerlendirmeler olan bilgisayarlı tomografi (Şekil-2) ya da MR görüntüleme (Şekil-3) sırasında görülür.

Şekil-1: Böbrek kisti ultrasonografi görüntüsü

bobrek-kisti-ultrasonografi

Şekil-2: Böbrek kistinin bilgisayarlı tomografi görüntüsü

bobrek-kisti-bilgisayarli-tomografi

Şekil-3: Böbrek kistinin MR görüntülemedeki görünüşü

bobrek-kisti-mr

Klinik olarak belirti oluşturması genellikle kistin büyüklüğüne, böbrekteki yerleşim bölgesine ve içyapısına bağlı olduğu gibi, komşuluğunda olan diğer organların varlığı da önemlidir (Şekil-4a, -4b). Mesela böbrek alt kenarında, dışa doğru büyümüş bir kist, çok büyük boyutlara ulaşmadan böbrekteki idrarı mesaneye taşıyan üreter kanalına dışarıdan basarak, böbrekte genişlemeye ve ağrıya yol açabilir.

Böbrek Kisti Tespit Edildiği Zaman Kritik Soru Şudur Basit Kist mi? Komplike Kisti mi?

Burada bosniak sınıflaması işin içine girmektedir   bosniak sınıflaması demek böbrek kistinin şekline göre  lezyonun malignite riskini belirlemek yani hasta için tehlikeli olup olmadığına   hastaya ilerde problem yaratıp yaratmıycağına karar vermek demektir. Hastanın kisti bosniak sınıflamasına göre  değerlendirilir   ve   eğer risk taşıyan  bir   lezyon ise  hastaya  operasyon önerilir lezyonun vucutan uzaklaştırılması geri kalan böbrek dokusunun korunması adına. Eğer lezyon  risk barındırmayan selim kareterde bir lezyon ise radyolojik  değerlendirilmelerle  takip planlanır. Takipte önemlidir   takip  te  şekli görünümü   düzelen   yada  hapisleşme  görünümü kazanan lezyonları  görmek mümkündür.  

Sonuç olarak böbrek kistleri  kesin olarak   söylenicek en onemli   konu kist demek   kanser demek değildir bir çok hasta   bu ikisini birbirine  karıştıyor  bununla beraber böbrek kistlerinin çok çok küçük bir kısmı   böbrek kanserine dönebilir bunuda   hastaların bilmeleri gerekir. Yaş ileridedikçe böbrek kistleri artma ve büyüme eğilimindedir .   Ağrı yaparmı  ? konusuna gelince bu konu çok subjektif bir konudur   çünkü  ağrı  hastadan hastaya değişir     benim kanatime göre böbrek kisti  ağrı yapmaz  özellikle böbreğin dış tarafına doğru ise  iç tarafında ise bazen böbrek içi yollara   baskı yapabilir  .  Son olarak   en önemli   söz böbreğinde böbrek kisti  tespit edilen   hasta nın  kesinlikle panik yapmasına gerek olmadığıdır  fakat  kesinlikle bir üroloji uzmanının kontrolü altında kalması  gerekmektedir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostatitin-ilk-belirtileri-ve-alevlenmesi
Prostatıtın İlk Belirtileri Ve Alevlenmesi

Prostatitin ilk semptomları prostat bezinde iltihaplanma durumunda ortaya çıkar. Pato…

Zencefil penis boyutunu ve Ereksiyon gücünü artırır

Wannanon ve arkadaşları (2012) 90 mg dozda zencefil özü alan erkeklerin sarkık ve dik…

Genç erkeklerde sertleşme sorunu   Nedenleri ve tedavileri

 Sertleşme bozukluğu yaşla birlikte daha yaygın hale gelir, ancak genç erkekleri de e…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...