Gömülü bir penis hakkında bilinmesi gerekenler

Gömük Penis hakkında bilinmesi gerekenler

Gömük  penis, cildin ve yağın normal büyüklükteki bir penisi gizlediği, daha küçük veya daha az görünür hale getirdiği tıbbi bir durumdur. Bu durum bazen doğumda belirgin olabilir, ancak daha sonraki yaşamda da ortaya çıkabilir. Fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilir,  gençlerde zayıflama ile  yetişkinlerde  genellikle ameliyatla tedavi edilebilir.

İnsanlar ayrıca gömük  penise gizli, gizlenmiş, perdeli, kapana kısılmış veya göze çarpmayan bir penis olarak başvurabilirler. Gömük penis, idrar yapma zorluğuna neden olabilir ve cinsel işlev bozukluğuna ve ayrıca düşük benlik saygısına yol açabilir.

Bu yazıda gömük penisin nedenlerini, olası komplikasyonlarını ve tedavisini değerlendiriyoruz.

Gömük penis sünnet sonrası görüntüsü

Gömük penis

 

Bir gömük penis genel olarak, görünmeyen şaft ve penis başıdır .

Gömük bir penis genellikle doğumda mevcut olmasına rağmen, doğum sırasında da dahil olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir .

Güvenilir Kaynak

 Bu durum, anormal derecede küçük bir penis olan mikropenisten farklıdır . Mikro penisde   penis  gövdesi küçüktür  

Gömük penis yaygınlık

Şu anda, durumun yaygınlığı hakkında çok az araştırma mevcuttur, ancak yaygın değildir. Vakaların çoğu çocuklukta ortaya çıkıyor gibi görünüyor ve bir çalışma , Japonya'daki erkek yenidoğanların % 4'ünden azında meydana geldiğini gösteriyor .

Yetişkinler arasında yaygınlığı giderek artıyor  ancak araştırmacılar artan obezite oranlarının - gömük bir penisin birincil nedeni - birçok yetişkinin bu durumu yaşamın ilerleyen dönemlerinde edindiği anlamına gelebileceğini belirtse de. Bununla birlikte, gömük penisi olan yetişkinler,  yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilemediği sürece tıbbi yardım alamayabilir.

Gömük penis nedenleri

Gömük bir penis hem doğuştan hem de edinilmiş faktörler nedeniyle oluşabilir .

Konjenital nedenler arasında, bebeğin gelişimi sırasında penis gövdesinin anormal gelişimi yer alır, bu da penisi çevreleyen deri ve yağ tabakalarında sorunlara neden olabilir.

Olası sorunlar şunları içerir:

  • penisteki bağlar çok gevşek

  • penisin ucuna yapışan çok fazla skrotal cilt

  • kasık bölgesini kaplayan ve penisi gömen büyük bir yağ yastığı

 Çoğu durumda , edinilmiş gömük penis yağ birikimi, inflamasyon, inatçı enfeksiyon ya da yaralanma penisden kaynaklanmaktadır. 

Güvenilir Kaynak

Dahil obezite , hidradenitis süppürativa , liken Sclerosus , penoskrotal lenfödem gibi enfeksiyonlar, travmatik olayları ve başarısız sünnetlerde .

Gömük Penisin getirdiği Sorunlar

   idrara çıkmada zorluk veya kişinin kendini kirletmesi gibi hijyen sorunlarına yol açma. Sonuç olarak,  kişi bölgede cilt tahrişi yaşayabilir ve idrar yolu enfeksiyonları ve balanit gibi penis enfeksiyonları riski daha yüksek olabilir .

Ergenlerde ve yetişkinlerde gömük bir penis , erektil disfonksiyon , ağrılı cinsel ilişki veya penetrasyon güçlüğü şeklinde cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir .

 

Güvenilir Kaynak

düşük benlik saygısı, kaygı ve depresyon ile ilişkili psikolojik belirtilerde .

Teşhis

Genellikle gömülü bir penisi görsel muayene ve fizik muayene ile teşhis edebilir. Ayrıca mikropenis gibi diğer penis durumlarından ayırt edebilmelidirler.

Bir kişi, kendisinin veya çocuğunun gömülü bir penisi olduğundan şüpheleniyorsa, bir doktora danışması tavsiye edilir.

Gömük Penis Tedavisi

Gömük  penis için tedavi seçenekleri, durumun nedeni ve penisin genel sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 

Örneğin, çok küçük çocuklarda, hafif vakalar herhangi bir müdahale olmadan. Bebek büyüdükçe, yağ yastığı kaybolabilir ve penis daha belirgin hale gelebilir. Yaşlı bireylerde kilo kaybı gibi   teknikler yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, en iyi sonuçlar için genellikle ameliyat gereklidir. Ameliyatın daha ileri yaşta daha fazla komplikasyonu olabileceğinden, genellikle mümkünse daha genç yaşta prosedürün uygulanması tercih edilir.

Çoğu cerrahi seçenek , penis rekonstrüksiyonu ve yağ gidermeye odaklanır . Prosedür şunları içerebilir:

  • penisin tabanını kasık kemiğine bağlayan bağların ayrılması ve manipüle edilmesi

  • gömülü penisi açığa çıkarmak

  • Herhangi bir cilt hasarını onarmak, herhangi bir hastalıklı cildin çıkarılmasını ve çıkarılmasını ve ardından penisin şaftına bir deri grefti yapılmasını içerebilir.

  • pannus'u kaldıran bir pannikülektomi yapmak - cinsel organlar ve uyluklar üzerinde asılı olan fazla doku ve cildi almak 

  • kasık bölgesinin hemen üzerindeki yağ yastığını çıkaran bir eskütheonektomi yapmak

  • mide bölgesinden fazla yağı ve cildi çıkarmak için abdominoplasti veya karın germe kullanarak

  • penis çevresindeki bölgedeki derinin altından yağ almak için suprapubik lipektomi yapmak

Ameliyata ek olarak, bir kişi herhangi bir ilişkili sağlık durumu için tedavi gerektirebilir. Bu tedaviler, herhangi bir enfeksiyonu tedavi etmek için ilaçları ve cinsel işlev bozukluğunu veya zihinsel sağlık komplikasyonlarını gidermek için terapiyi içerebilir.

Özet

Gömük penis, penisin standart boyutta olduğu ancak fazla deri ve yağ nedeniyle daha az görünür olduğu tıbbi bir durumdur. 

Penis belirsiz hale geldiğinde, bu onun işlevselliğini etkileyebilir ve bu da idrara çıkma ve cinsel doyumda zorluklara neden olabilir. Ayrıca enfeksiyon riskini artırabilir ve kişinin ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bir doktor tipik olarak fiziksel bir muayene yaparak gömülü bir penisi teşhis edebilir.

Gömük bir penisin tedavisi genellikle fazla dokuyu çıkararak ve penis rekonstrüksiyonu yaparak penisi daha belirgin hale getirmek için bir tür ameliyat içerir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Güneş Kremleri Testosteron Konusunda Ne Kadar Masum ?

 Atalarımızdan çok daha kısa süre güneşte kalıyoruz ve “zararlı” güneş ışınlarını eng…

penis-frakturu-kirilmasi
Penis Fraktürü (Kırılması)

Penisin sert durumdayken aniden katlanması yada çizgisine ters bir şekilde fazlaca eğ…

bobrek-tasi-olusumu-riskini-artiran-faktorler
Böbrek Taşı Oluşumu Riskini Artıran Faktörler

Yetersiz sıvı alımı: Yeterli sıvı alınmazsa, özellikle de su içilmez ise idrar içeris…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...