Cinsel ilişkiden sonra yanma hissi, ağrılı seks olarak da bilinen bir tür disparonidir. Kişi bunu tipik olarak vaginal kuruluk  veya şiddetli sürtünmeden dolayı yaşayabilir. Bununla birlikte, diğer nedenler tıbbi müdahale gerektirebilir.

Doktorlar her zaman doğrudan bir neden bulamazken, birçok tıbbi durum onu ​​tetikleyebilir.

Bu yazıda, seks sonrası yanmanın nedenlerini, önleyici tedbirleri ve ne zaman bir doktora görüneceğimizi tartışıyoruz.

 

Cinsel İlişki sonra ağrı nedenleri 

?Biri seks sonrası yanma yaşayan bir çift yatakta birlikte uyuyor. Pinterest'te paylaş
Pozisyon değiştirmek, daha fazla kayganlaştırma ve iletişim, seks sırasında ve sonrasında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

En yaygın olanlardan bazıları şunlardır :

 • Anatomik farklılıklar : Bir partnerin cinsel organlarının şekli diğerinin cildini tahriş edebilir ve yanma hissine neden olabilir.
 • Alerjiler ve cilt tahrişi : Lateks, kayganlaştırıcılar, losyonlar ve parfümlere karşı alerjiler cinsel organları tahriş edebilir. Sürtünme, özellikle yeterli yağlama olmadığında da bir faktör olabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI'ler) : Belsoğukluğu veya trikomoniyaz gibi belirli CYBE'ler,cinsel ilişki sırasında veya sonrasında yanmaya neden olabilir.
 • Kuruluk : Yetersiz yağlama olduğunda , seks her iki partner için de acı verici olabilir. Ağrı kadınlarda daha kötü olma eğilimindedir ve seks sonrası yanmaya neden olabilir.
 • Psikolojik ve ilişki faktörleri : Bazı insanlar seks, ilişki veya geçmiş cinsel deneyimlerle ilgili kaygı veya sıkıntı nedeniyle seks sırasında veya sonrasında ağrı yaşarlar. Bazen psikolojik stres , kişinin bilinçsizce gerilmesine ve seksi rahatsız olmasına neden olabilir.
 • Sert seks : Ensık görülen nedendir , İlişki süresi kısa bie olsa hem sert hemde kuru sex yapmak sıkıntı oluşturur. Sert seks, özellikle yeterince yağlama olmadan cildi tahriş edebilir.
 • Cinsel pozisyon : Bazı pozisyonlar cildi tahriş edebilir veya ağrıya neden olabilir. Örneğin, rahim ağzını uyaran derin penetrasyona izin veren pozisyonlar ağrılı olabilir. Servisiti olan bir kadında ağrı seksten sonra daha kötü olabilir.
 • Enfeksiyonlar : Çeşitli enfeksiyonlar yanma veya ağrıya neden olabilir. Bunlar erkeklerde prostatit, idrar yolu enfeksiyonları , HSV,üretrit veya hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilen mantar enfeksiyonlarını içerir. Kadınlar ayrıca bakteriyel vajinoz yaşayabilir .
                                                                                               Semen hacmi nasıl artırılır   linke tıklayın 

İlişki sonrası  penisde ağrı tedavisi 

Seks sırasında ağrıyı önlemek her zaman mümkün değildir, ancak yardımcı olabilecek bazı stratejiler şunları içerir :

 • Pozisyon değiştirme: İnsanlar ne tür seks ve pozisyonların yanmaya neden olduğunu belirleyebilir. Bazıları, yağlama olmadan uzun seks seanslarından veya belirli bir pozisyondan sürtünmeden sonra yanmanın daha kötü olduğunu fark edebilir. İlişki ağrılıysa, insanlar oral sekse odaklanmayı tercih edebilir.
 • Daha fazla kayganlaştırıcı kullanma: Kuruluk, cildi tahriş edebilecek sürtünmeyi artırır. Belirli bir yağı kullandıktan sonra yanma meydana gelirse, bir kişi ürünleri değiştirmeyi deneyebilir. Parfüm veya tatlandırıcı içerenlere dikkat edin.
 • İletişim kurmak: Bazı insanlar cinsel isteklerini ifade etmekten veya cinsellikden bahsetmekten rahatsız olurlar. Açık iletişim, neyin işe yaradığını denemeyi ve bulmayı kolaylaştırır. Bazı çiftler seks terapisi danışmanlığından yardım alır.
 • Daha güvenli seks yapmak: güvenli seks yapmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve STI'lara yakalanma riskini azaltabilir.
 • Lateks içermeyen prezervatiflere geçiş: İnsanlar, spermisit alerjisi olabileceğinden, spermisit içermeyen prezervatifler kullanmak isteyebilirler .
 • Fizik tedavi  : Cinsel organlardaki bazı yaralanmalar, özellikle doğumdan kaynaklanan vajinal yırtıklar kronik ağrıya neden olabilir. Pelvik taban egzersizleri bu ağrıyı hafifletebilir.
 • Soğuk kompres veya buz torbası kullanmak: Önleyici olmasa da, soğuk kompres veya buz torbası kullanmak yanma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir

 

Erkeklerde   penis ağrısı nedenleri  ?

Erkeklerin seks sırasında veya sonrasında yanma hissi yaşamasına birkaç neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

Penis enfeksiyonları

Prostatit , prostatın iltihaplanmasıdır . Akut formu bu durumun genellikle bir enfeksiyon nedeniyle aniden belirir. Kronik Prostatitli bazı erkekler seks sırasında veya sonrasında yanma veya boşalırken veya idrar yaparken yanma yaşarlar .

Kronik  prostatit zaman içinde gelişir. Gelip gidebilir veya giderek kötüleşebilir. Bu rahatsızlığı olan erkekler ağrılı veya idrara çıkmayı zor bulabilir ve sertleşme sorunu yaşayabilir .

Her iki prostatit türü de tedavi edilebilir. Akut prostatit genellikle antibiyotiklere yanıt verir , ancak kronik prostatitin yönetilmesi daha zor olabilir. Genellikle kapsamlı bir tedavi yaklaşımı gerektirir.

Bir mantar enfeksiyonunun erkekleri etkilemesi de mümkündür Peniste kaşıntı ve yanma hissi yaşayabilirler. Antifungal ilaçlar genellikle bu enfeksiyonun çözülmesine yardımcı olur.

Penis yaralanmaları

Penisin yaralanması cinselliği acı verici hale getirebilir. Örneğin, cinsiyetten kaynaklanan sürtünme bir kesiği veya sıyrıkları tahriş edebilir ve cilt yüzeyinde yanmaya neden olabilir. Morarma ve iç yaralanmalar da cinsel ilişkiden sonra daha fazla acı verebilir.

 

Mikro Penis (Küçük Penis Algısı) Penis büyütme